23 Декември, 2025

Прогноза: След Украйна потенциална цел може да е Молдова

Прогноза: След Украйна потенциална цел може да е Молдова

Мартин Табаков


„Не очаквам България да бъде обект на военна агресия. Това не означава обаче че руската агресия ще спре до Украйна. Друга потенциална цел може да бъде Молдова”, каза международният анализатор Мартин Табаков в студиото на „Събуди се”.

Според него Путин най-вероятно ще успее да подчини държавата Украйна, но едва ли ще успее да го направи с украинския народ. По думите му войната ще продължи с други средства.

„Очакваме партизанска война. Путин ще загуби цяла Източна Европа, която допълнително е настръхнала от случващото се”, каза още Табаков.

Според него Русия е смятала, че по-бързо ще превзема Украйна.

„Очакванията в Моска бяха много по-бързо да добият военно-въздушен контрол върху украинското пространство и от там да наложат по-лесно чисто сухопътно контрол върху държавата. Виждаме, че това не се случва. Ако Киев успее да направи, така че конфликтът да се развива позиционно, това ще бъде успех за украинските власти. Това бие по имиджа на руската федерация”, обясни международният анализатор.

Възможен е обаче и друг сценарий.

„Ако руската федерация успее тези дни да установи контрол и да свърже целия този вектор от Донбас, Мариупол, северните части на Крим и стигне до Одеса, това ще има важно стратегическо значение не само за Украйна, а и за целия Черноморски басейн. Украйна ще бъде отрязана от своя достъп до Черно и Азовско море. Това вече ще касае и нас”, обясни Табаков.
Сподели:

Коментари (0)

Politico: Съдбата на Украйна виси на косъм, но не заради Европа...

Politico: Съдбата на Украйна виси на косъм, но не заради Европа...

Според изданието, европейските лидери са шокирани от новия световен ред на американския президент и все по-очевидната враждебност към Европа

WP: В Европа има само един лидер, който може да се справи с проруското поведение на Тръмп

WP: В Европа има само един лидер, който може да се справи с проруското поведение на Тръмп

Според колумнист на изданието Джон Р. Болтън, предвид слабостта на Европа, не е изненадващо, че Путин вярва, че времето е на негова страна

Силяновска с абсурдни обвинения - отново видя врага в лицето на България

Силяновска с абсурдни обвинения - отново видя врага в лицето на България

По думите на македонския президент ЕС претендира да е геополитически съюз, а в същото време държи държавите от Западните Балкани в геополитически вакуум