16 Март, 2026

Протестите в Ирак продължават, шестима души са загинали през последното денонощие

Протестите в Ирак продължават, шестима души са загинали през последното денонощие

Шестима протестиращи са загинали през последните 24 часа в Ирак в продължаващите сблъсъци със силите за сигурност, които са използвали бойни патрони и сълзотворен газ в Багдад и в други градове в южната част на страната, предаде "Асошиейтед прес", цитирайки местни служители.

Двама души са загинали днес в столицата Багдад, когато полицията се опитала да разпръсне с бойни патрони демонстрантите от улица "Рашид" в историческия център на града. Протестиращите подпалили гуми край стратегическия мост "Ахрар" на река Тигър, което блокирало достъпа на полицията до него. Частично блокирани от протестиращите са и трите главни моста в столицата - "Ахрар", "Джумхурия" и "Синак".

Един човек е загинал в град Кербала днес следобед. Само там жертвите за последното денонощие са 4.

В град Басра, известен като "южната петролна столица" на страната демонстрантите попречиха на държавните чиновници да отидат на работа, като преградиха пътя им с бетонни блокове, които бяха боядисани така, че да наподобяват ковчези, предаде "Ройтерс".

По този начин протестиращите искат да напомнят за свои роднини, убити по време на продължаващите вече втори месец антиправителствени протести. Те имат за цел да накарат властите да приемат исканията им за цялостна промяна на управлението на страната, което те смятат за корумпирани.

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: За две седмици война в Близкия изток Русия спечели 10 млрд долара

Зеленски: За две седмици война в Близкия изток Русия спечели 10 млрд долара

Смекчаването на санкциите, наложени срещу Русия, също помага на Путин

Украйна си върна 434 квадратни км територия и пресече нов опит за руско настъпление

Украйна си върна 434 квадратни км територия и пресече нов опит за руско настъпление

Една от основните причини за успеха е тактиката с използване на дронове и други системи - благодарение на това окупаторите започнаха да губят до 35 000 войници на месец

Дрон атакува италианско-американската база в Кувейт - поразен е хангар, унищожен е безпилотен самолет

Дрон атакува италианско-американската база в Кувейт - поразен е хангар, унищожен е безпилотен самолет

Военна база „Али ал-Салем“ в Кувейт, използвана от САЩ и Италия, беше атакувана с дрон. При удара е унищожен безпилотен самолет MQ-9 Reaper, но няма пострадали военнослужещи. Атаката се вписва в серия от нападения срещу западни военни обекти в Близкия изток.