6 Декември, 2025

Протестната вълна в Южна Америка стигна и до Колумбия

Протестната вълна в Южна Америка стигна и до Колумбия

Протестите в колумбийската столица Богота прераснаха в насилие, предаде ДПА.

В Богота хиляди протестиращи се събраха на площад "Боливар" с транспаранти с изписани лозунги на тях като "Народът е по-голям от лидерите си" и пееха националния химн.

Впоследствие митингът прерасна в насилие, когато малка група маскирани започнаха да хвърлят яйца по полицаите, които отговориха със сълзотворен газ, съобщават местни медии. Протестиращите чупиха прозорците на кметството, хвърляха камъни по Конгреса и опитаха да нахлуят в Съдебната палата.

Демонстрантите влязоха в сблъсъци с полицията, атакуваха магазини и автобусни спирки и горяха кофи за боклук.

Двайсет и осем полицейски служители са ранени при сблъсъци в цяла Колумбия, включително 23 в град Кали, заяви полицейският началник Оскар Атеортуа. Кметът на Кали въведе полицейски час в града, където, както се съобщава, са арестувани 25 души.
Според Атеортуа в цяла Колумбия са излезли да демонстрират над 200 000 души.

Като цяло протестите бяха определени като сравнително мирни в сравнение с тези в Боливия, Чили и Еквадор, където при демонстрации през последните седмици загинаха десетки хора.

В Колумбия вчера беше ден на демонстрации и национална стачка срещу правителството на десния президент Иван Дуке, отбелязва Франс прес.
Сподели:

Коментари (0)

Украинската армия порази Рязанската рафинерия в Русия и завод за гилзи в окупираната територия

Украинската армия порази Рязанската рафинерия в Русия и завод за гилзи в окупираната територия

Украински дронове поразиха през тази година най-малко 17 петролни рафинерии.  

ЕС променя подхода си към изграждането на енергийната мрежа на общността

ЕС променя подхода си към изграждането на енергийната мрежа на общността

До края на 2025 г. Европейската комисия ще представи своя план за подобряване на съвместимостта на енергийните мрежи на страните от Европейския съюз.

За Турция разоръжаването на "Хамас" не е основен приоритет

За Турция разоръжаването на "Хамас" не е основен приоритет

По-рано терористичната организация "Хамас" заяви, че няма да се разоръжи, макар че това е едно от условията на примирието.