22 Декември, 2025

Проверяват кандидатите за еврокомисари за потенциален конфликт на интереси

Проверяват кандидатите за еврокомисари за потенциален конфликт на интереси


На третия ден от пленарната сесия на Европейския парламент в Страсбург ще се проведе пресконференция на тема "Проверка на потенциален конфликт на интереси на кандидатите за членове на Комисията". Събитието ще води българският евродепутат и председател на комисията по правни въпроси Илхан Кючюк. Той ще информира медиите за процедурните стъпки на проверката на декларациите за финансови интереси на кандидатите за членове на новата ЕК, предаде БТА.

Съгласно правилника за дейността на Парламента, комисията по правни въпроси отговаря за проверката на потенциален конфликт на финансови интереси на всеки кандидат за член на Комисията. Тази процедура е поверителна и е предпоставка за провеждане на изслушването на кандидата в ЕП. Комисията по правни въпроси трябва да потвърди писмено липсата на конфликт на интереси, за да може кандидатът да бъде изслушан от съответната парламентарна комисия.

Сред темите, които ще бъда дискутирани от евродепутатите в пленарната зала днес, са  последиците от опустошителните наводнения в Централна и Източна Европа, предизвикани от бурята Борис и подготовката на ЕС за действия при подобни бедствия, които стават все по-чести заради климатичните промени. Темата беше включена в дневния ред в последния момент, след като унгарският премиер Виктор Орбан отмени речта си в рамките на унгарското ротационно председателство на Съвета на Европейския съюз, именно заради бурята "Борис".
Сподели:

Коментари (0)

Пикът на последния за 2025 г. метеорен поток е на 22 декември

Пикът на последния за 2025 г. метеорен поток е на 22 декември

На 22 декември Слънцето ще изгрее в 07:54 ч. за столицата, а наблюдения ще могат да се провеждат до около 06:45 ч. сутринта

Освободиха отвлечените 130 нигерийски деца

Освободиха отвлечените 130 нигерийски деца

„Още 130 отвлечени ученици от щата Нигер са освободени, нито един не остана в плен.“ По-рано през декември бяха освободени други 100 деца.

Франция изгражда нов самолетоносач, който ще замени по-малкия и стар „Шарл дьо Гол“

Франция изгражда нов самолетоносач, който ще замени по-малкия и стар „Шарл дьо Гол“

Новият самолетоносач, също с ядрен двигател, ще е много по-голям от сегашния. Той ще е с водоизместимост близо 80 000 тона и с дължина около 310 метра