11 Април, 2026

Пукнатини в АЕЦ: Опасни ли са повредите в ядрените реактори във Франция

Пукнатини в АЕЦ: Опасни ли са повредите в ядрените реактори във Франция

Стопкадър: Antena 3

Във Франция са открити пукнатини в ядрени реактори. От оператора твърдят, че няма опасност за хората и природата, но от ядрения регулатор предупредиха, че повредите "не са незначителни“, съобщава "Дойче веле".

Нови пукнатини са открити в две френски атомни електроцентрали – в един от реакторите на Penly в северната част на страната и в друг в Катеном, Източна Франция. От ядрения регулатор ASN съобщиха, че повредите „не са незначителни". На-вероятно става въпрос за износване на материала.

По-рано тази седмица енергийният концерн EDF съобщи, че в тръба в Penly е открита необичайно дълга и дълбока пукнатина. Експерти твърдят, че това е най-голямата корозионна повреда, откривана досега във френски ядрен реактор. От ASN уточниха, че новата пукнатина обхваща около една четвърт от обиколката на тръбата, дълга е 15,5 см, а на дълбочина достига до 2,3 сантиметра. Според регулатора тя не представлява непосредствена опасност за хората или околната среда, тъй като се намира на тръбна система, която се задейства само в случай на авария и служи за охлаждане.

Поради продължаващите проблеми със застаряващия ядрен парк, през миналата година Франция е произвела по-малко електроенергия, отколкото когато и да било през последните три десетилетия. В Penly трябва да бъдат изградени нови шест ядрени реактора, като президентът Еманюел Макрон бърза строителството на първите два да започне още по време на мандата му.
Сподели:

Коментари (0)

Politico: Новата стратегия на Володимир Зеленски: Украйна залага на Турция и Сирия

Politico: Новата стратегия на Володимир Зеленски: Украйна залага на Турция и Сирия

Това се случва на фона на сложните отношения със САЩ и забавянето на мирните преговори

Лавров: Русия трябва да получи гаранции за сигурност

Лавров: Русия трябва да получи гаранции за сигурност

"Ще пропусна, че никой в Европейския съюз не каза нито дума за гаранции за сигурност на Русия, без което конфликтът не може да бъде преодолян“, заяви руският министър

Лондон се отказа да връща военна база  на Мавриций след критики от Тръмп

Лондон се отказа да връща военна база на Мавриций след критики от Тръмп

Говорителят отбеляза, че военната база, разположена на острова, е „ключов военно-стратегически актив както за Обединеното кралство, така и за САЩ“