17 Юни, 2026

Путин в статията си за ВСВ: Франция и Великобритания са виновни, не оказали военна помощ на Полша срещу Германия

Путин в статията си за ВСВ: Франция и Великобритания са виновни, не оказали военна помощ на Полша срещу Германия
Владимир Путин

Да, има секретна част на пакта "Молотов-Рибентроп" за подялбата на някаква територия, но не знаем какво има в другите съглашения на европейските страни с Хитлер, пише Путин.

Американското списание National Interest публикува статия на Владимир Путин за Втората световна война. Статията е озаглавена "Истинските уроци от 75-годишнина на Втората световна война" и в нея се дава оценка на така наречения "мюнхенски сговор" и други събития предшестващи войната.

В увода към статията се отбелязва, че "някои европейски политици, особено полските ръководители, опитват да заметат под килима самия факт на "мюнхенския сговор".

В статията се подчертава, че СССР е дал "морална и юридическа оценка" на пакта "Молотов-Рибентроп".

Припомняме, че през декември 2019 година, по време на годишната си пресконференция Путин се възмути от позиция на Съвета на Европа, според която "Пактът "Молотов-Рибентроп" поделя Европа и териториите на независими държави между два тоталитарни режима, което проправя пътя за началото на Втората световна война".

Гневът му беше предизвикан и от факта, че Съветът на Европа осъди не само нацизма, но и сталинизма и я нарече "безпардонна и нагла лъжа". Тогава Путин обяви декларацията за "изкривяване на историческите факти" и се закани сам да напише статия по въпроса. 

"Да, там има секретна част за подялбата на някаква територия, но ние не знаем какво има в другите съглашения на европейските страни с Хитлер", пише Путин.

Според него, в годините преди ВСВ "СССР е положил колосални усилия за създаването на антихитлеристка коалиция, но не получил подкрепа от никого".

По думите му, виновни са Франция и Великобритания, които не оказали военна помощ на Полша, когато германските войски нахлуват на нейна територия, и нарича "законно" "присъединяването" на Естония, Латвия и Литва към СССР и отговаряло на международното право.

Путин защитава и така наречената "Ялтенска система" и прави сравнение със собственото си предложение за среща на лидерите на петте ядрени държави - Русия, САЩ Великобритания, Франция и Китай.

Превод: Faktor.bg

Сподели:
Руското посолство в София повтаря лъжите на МО, че Киево-Печорската лавра е поразена с ракета  "Пейтриът“

Руското посолство в София повтаря лъжите на МО, че Киево-Печорската лавра е поразена с ракета "Пейтриът“

"Руската страна стриктно спазва задълженията си по Хагската конвенция от 1954 г. за защита на културните ценности в случай на въоръжен конфликт", пише в циничната декларация

Китай отхвърли обвиненията на ЕС, че обучава руски военни за войната

Китай отхвърли обвиненията на ЕС, че обучава руски военни за войната

Лин Цзян не отговори на въпроса дали Китай оказва някаква подкрепа на Русия във войната срещу Украйна.

Московската петролна рафинерия преустанови работа след удар на ВСУ

Московската петролна рафинерия преустанови работа след удар на ВСУ

Кметът на Москва Сергей Собянин фактически потвърди поражението по рафинерията, като заяви, че на мястото работят аварийни служби.

Коментари (0)