12 Май, 2026

Р. Детрез: На Запад смятат балканските народи за кавгаджии, които вечно създават проблеми и вечно пречат на европейската идея

Р. Детрез: На Запад смятат балканските народи за кавгаджии, които вечно създават проблеми и вечно пречат на европейската идея

проф. Раймод Детрез

„Може да се поставят някакви условия за приемането на Северна Македония в Европейския съюз, но аз имам проблем с тези условия, свързани със спорните исторически личности и събития. Такива спорове не бива да влияят на отношенията между държавите. Не бива историците да служат на политиката, а политиците да злоупотребяват с историците“, коментира пред БНР проф. Раймод Детрез, преподавател по „Източноевропейска история“ и „История на Балканите“ в университета в Гент, Белгия.

Ученият изтъкна, че отношенията между София и Скопие никога не са били толкова добри.

„Нека историците да спорят, да пишат, да изследват, но това да не влияе на отношенията между държавите“, подчерта проф. Детрез.

„В Европа хората не знаят за личността на Самуил и на Гоце Делчев и споровете от този тип потвърждават тези предразсъдъци, които съществуват на Запад спрямо балканските народи, че са кавгаджийски народи, които вечно създават проблеми и вечно с нещо пречат на европейската идея“, каза още той.

„Сега могат да се променят учебниците, но журналистите в Македония все пак са свободни да пишат каквото искат и могат да влияят на общественото мнение, колкото искат, така че проблемът не се решава по този начин. Нека влезе Северна Македония в ЕС, да се сближават българите и хората в Северна Македония, да се запознаят с историята един друг и така тези неща ще се изживеят просто“, смята приф. Детрез.

Сподели:

Коментари (0)

Корупционен трус в Киев: Бивш ключов човек на Зеленски стана мишена на разследване

Корупционен трус в Киев: Бивш ключов човек на Зеленски стана мишена на разследване

Разследването срещу бившия високопоставен служител се превръща в нов тест за антикорупционната кампания на Киев и обещанията на Зеленски за прозрачност във властта

Тръмп отива на медицински прегледи

Тръмп отива на медицински прегледи

Прегледите ще се проведат в Националния военномедицински център „Уолтър Рийд“, съобщи Белият дом

"Азов" отново патрулира в Мариупол - с безпилотни системи

"Азов" отново патрулира в Мариупол - с безпилотни системи

Военнослужещият Игор Луценко, бивш депутат, констатира, че Украинските сили за отбрана са успели да разширят зоната на поражение до 100 километра зад линията на фронта в руския тил