29 Юли, 2026

Р. Харадинай: Косово е заинтересовано от "Шенген със столица Брюксел", а не от "мини Шенген" с център Сърбия

Р. Харадинай: Косово е заинтересовано от "Шенген със столица Брюксел", а не от "мини Шенген" с център Сърбия
Рамуш Харадинай

Бившият премиер на Косово Рамуш Харадинай заяви, че приоритетите на държавата му са свързани с прилагането на Споразумението за стабилизиране и асоцииране с ЕС и няма нужда от създаването на някакъв балкански „Mини Шенген”, съобщи МИА.

В коментар относно днешната среща в Тирана на премиерите на Албания и Северна Македония Еди Рама и Зоран Заев и на президентите на Сърбия и Черна гора Александър Вучич и Мило Джуканович, Харадинай заяви, че Косово е заинтересовано от „Шенген със столица Брюксел”, а не от "мини Шенген" с център Сърбия.

„Всички държави от Западните Балкани имаме договори с ЕС. Косово е подписало Споразумението за стабилизиране и асоцииране и трябва да се фокусира върху него”, подчерта Харадинай. Той заяви, че Косово е евроатлантическа държава и това е нейната перспектива.

Според него, единствената цел на инициативата за създаване на зона за свободно движение на капитали, стоки и услуги между страните от региона е премахването на 100-процентните мита, които Прищина въведе за вноса на сръбски стоки в края на 2018 г.

Целият проект на „мини Шенген” има една-единствена цел – премахване на митата. „Затова напрежението, което се наблюдава през последните дни (от страна на Рама и Вучич) е причинено от това, че плановете им пропадат”, твърди Харадинай.

Той заяви, че докато Сърбия продължава да не признава косовската държава и да отрича престъпленията срещу албанското население по време на последната война, Косово няма да участва в инициативи, подобни на „мини Шенген”.

Във връзка с изявление на Рама, че Косово остана без визова либерализация, защото Харадинай не уважи искането на Еманюел Макрон за временно премахване на митата за Сърбия и Босна и Херцеговина, косовският премиер заяви, че Рама може да покаже, че мисли доброто на гражданите на Косово, като премахне пътната такса за Пътя на нацията (магистралата, свързваща Албания с Косово – бел.ред.).

„Тогава може да му повярваме и за други неща”, подчерта Харадинай.

Сподели:
Foreign Policy: Путин ще продължи ескалацията, докато войната не се превърне в заплаха за собствената му власт

Foreign Policy: Путин ще продължи ескалацията, докато войната не се превърне в заплаха за собствената му власт

Експертите отбелязват, че ударите по нефтопреработвателните заводи пряко засягат приходите, чрез които Кремъл поддържа лоялността на най-близкото обкръжение на Путин

Цените на петрола се понижиха рязко

Цените на петрола се понижиха рязко

„Днешното движение се дължи на подновените надежди за нова рамка за деескалация между Иран и страните от Съвета за сътрудничество в Персийския залив“, заяви Ребека Бабин,

Newsweek: Украйна става все по-ценен съюзник на САЩ, изпълнява роля, която Тръмп очакваше от ЕС

Newsweek: Украйна става все по-ценен съюзник на САЩ, изпълнява роля, която Тръмп очакваше от ЕС

Според авторите украинското разузнаване е намерило възможност да „помогне на САЩ и техните партньори на фона на продължаващата война с Иран“

Коментари (0)