7 Април, 2026

Р. Радев: ЕС се нуждае от оперативен план при нарастване на мигрантския натиск

Р. Радев: ЕС се нуждае от оперативен план при нарастване на мигрантския натиск

Румен Радев

В Атина президентът Румен Радев участва в 15-та срещата на върха на държавните глави от групата "Арайолуш". Домакин на събитието е президентът на Гърция. Форумът тази година е посветен на миграционния натиск към Европа и предизвикателствата пред икономическото развитие.

Срещата се провежда в момент на динамични промени в средата за сигурност, на дълбоки размествания в геополитическите пластове, на нови предизвикателства пред икономиката и климата, затова, според президента Радев първостепенна задача е да се гарантира сигурността, стабилността и просперитета на Европа.

България очаква от новия мандат на европейските институции да бъде посветен предимно на социалното, икономическото и образователното сближаване и интеграция.

"ЕС трябва да инвестира ефективно в своето единство, в противен случай различията ще продължат да ни раздалечават, а това застрашава устоите на Европейския съюз", заяви българският президент.

Участниците в срещата обсъждат също нуждата от засилена охрана на външните граници на Евросъюза, реформи в Дъблинското споразумение и Единната европейска политика за предоставяне на убежище - мерки, които пряко засягат България.

"Европа се нуждае от по-бързи механизми за вземане на решения и гъвкави и всеобхватни норми за тяхното прилагане. ЕС се нуждае от оперативен план за реакция в случай на рязко нарастване на мигрантски натиск по външните граници, особено по сухопътните граници, каквато е България. План, който да гарантира сигурността на гражданите и предотвратяване на хуманитарни кризи", каза президентът Радев.
Сподели:

Коментари (0)

ЦРУ е провело операция за заблуда на противника в Иран - за всяване на смут сред иранските сили

ЦРУ е провело операция за заблуда на противника в Иран - за всяване на смут сред иранските сили

Работата на ЦРУ е била част от операцията за спасяване на двамата американски пилоти в Иран

Орбан постави газопровода "Турски поток" под военна защита

Орбан постави газопровода "Турски поток" под военна защита

Тръбопроводът, който пренася руски природен газ към Унгария беше инспектиран лично от Орбан

Астронавтите от "Артемис 2" наблюдават на обратната страна на Луната места, невиждани от човешко око

Астронавтите от "Артемис 2" наблюдават на обратната страна на Луната места, невиждани от човешко око

Те са на път да поставят рекорд за най-далечното разстояние, което някой е изминавал от Земята