7 Декември, 2025

Ракетна атака срещу основна сирийска рафинерия

Ракетна атака срещу основна сирийска рафинерия


Ракети са били изстреляни през изминалата нощ срещу главната сирийска петролна рафинерия и две газови инсталации в провинция Хомс. Нанесени са леки щети, имало е прекъсване на производствения процес, съобщиха "Ройтерс" и ДПА, цитирайки сирийски медии. Сирийската информационна агенция САНА нарече обстрела "терористична атака". Пожарите, избухнали след нападенията, за няколко часа са били угасени, започнала е работа по възстановяване на производството.

Източници, близки до сирийското правителство, заявиха пред ДПА, че атаките вероятно са били нанесени с дронове и са били синхронизирани.

Засега никой не е поел отговорност. Бойци на "Ислямска държава" завзеха вчера газово находище в селскостопански район на Хомс, след като атакуваха намиращите се там сирийски правителствени войски. Въпреки че през последните месеци джихадистите претърпяха поражения и изгубиха територии, те периодично се хвалят, че извършват нападения в Сирия.

Атакуваната рафинерия в Хомс е една от двете основни рафинерии, задоволяващи вътрешното търсене на дизел, мазут, бензин и други петролни продукти, отбелязва "Ройтерс".
Сподели:

Коментари (0)

Мерц пред мемориала "Яд Вашем": Ще запазим жив спомена за ужаса на Холокоста

Мерц пред мемориала "Яд Вашем": Ще запазим жив спомена за ужаса на Холокоста

"Германия трябва да отстоява съществуването и сигурността на Израел."

Задоволство в Кремъл - в новата си стратегия САЩ вече не наричат Русия "пряка заплаха"

Задоволство в Кремъл - в новата си стратегия САЩ вече не наричат Русия "пряка заплаха"

"Като цяло това контрастира с подхода на предишни американски правителства", констатира говорителят на Путин.

Защо Вашингтон  дава 10 млн. долара за главата на Фатеме Садегиан?

Защо Вашингтон  дава 10 млн. долара за главата на Фатеме Садегиан?

Тя е част от групата „Шахид Шуштари“, която според американското разузнаване  е извършвала кибератаки с цел шпионаж и нарушаване на работата на правителствени служби и търговски компании