17 Юни, 2026

Расте броят на заразените с Covid-19 в Русия, 80% от легловия фонд в болниците е запълнен

Расте броят на заразените с Covid-19 в Русия, 80% от легловия фонд в болниците е запълнен


Продължава да се увеличава броят на заразените с коронавирус в Русия, 80% от легловия фонд в болниците в страната е запълнен, а Министерството на здравеопазването разреши клиничните изследвания върху хора на трета руска ваксина срещу инфекцията. 

За четвърти пореден ден броят на заразените с коронавирус надхвърля 6000 души. Расте се и коефициентът на разпространение на заболяването – от 0.8 преди месец до над единица в момента. Кандидатът на медицинските науки Кирил Маслиев увери, че легловият фонд бързо може да бъде увеличен, ако се наложи: 

"В случай на необходимост, ще бъде възстановен обемът на медицински услуги в болниците и клиниките, които бяха препрофилирани през май за целите на лечението на коронавирусната инфекция и след това бяха върната към обичайната си клинична дейност. Необходимият резерв наистина е налице". 

Същевременно министерството на здравеопазването разреши клиничните изследвания върху хора на трета руска ваксина срещу COVID19, която се разработва във Федералния научен център „Чумаков“ на Руската академия на науките. Ваксината ще бъде поставена на 3000 души в Санкт Петербург, Киров и Новосибирск. В по-напреднал стадий на клиничните изследвания са ваксините на Националния изследователски център по епидемиология и микробиология „Гамалея“ и на Новосибирския научен център по вирусология и биотехнология „Вектор“. Вирусологът Виталий Зверев е на мнение, че е прекалено рано да се съди за ефективността и безопасността и на трите ваксини:

"Изследванията не са завършени и все още не са изучени всички възможни нежелателни ефекти". 
Сподели:
Макрон похвали срещата на върха

Макрон похвали срещата на върха

„Тази среща наистина ни позволи да се координираме много тясно, за да отговорим на кризите и да работим по големите предизвикателства на нашето време“, добави френският президент.

НАТО:  Загубите на Русия в жива сила вече надхвърлят 1,4 милиона военнослужещи

НАТО: Загубите на Русия в жива сила вече надхвърлят 1,4 милиона военнослужещи

Въпреки това руските сили продължават активните бойни действия по цялата фронтова линия, особено в Покровското направление, като се стремят да напреднат към Доброполи

Тръмп: Споразумението с Иран не е окончателно, може пак да полетят бомби върху главите им

Тръмп: Споразумението с Иран не е окончателно, може пак да полетят бомби върху главите им

"Ако не ми хареса, ще се върнем към стрелбата срещу тях"

Коментари (0)