26 Февруари, 2026

"Роснефт" загуби дело срещу германското правителство

"Роснефт" загуби дело срещу германското правителство


Руският петролен гигант "Роснефт" загуби делото срещу германското правителство за поставянето на източногерманската рафинерия "Швед" под държавен контрол.

Дъщерната компания на Роснефт в Германия заведе дело пред Върховния административен съд в Лайпциг срещу решението на федералното правителство от септември да постави рафинерията в Швед временно под държавен контрол.
Макар това решение да бе прецедент, съдът определи, че правителството е в правото си, тъй като безпрецедентната война на Русия срещу Украйна е застрашила производството на горива в рафинерията.

Дъщерна компания на Роснефт е основен акционер в рафинерията в бившата ГДР с 54 процента, но заради наложените санкции не разполага с тях свободно. Тя е от ключово значение за осигуряването на Североизточна Германия с горива, включително столицата Берлин.

След като съдебното решение беше оповестено, министерството на икономиката обяви, че удължава срока на държавния контрол над рафинерията с шест месеца, считано от утре, съобщи БНР.
Сподели:

Коментари (0)

Рубио: Тръмп е разочарован, че Русия и Украйна не могат да се договорят за мир

Рубио: Тръмп е разочарован, че Русия и Украйна не могат да се договорят за мир

„Той просто не разбира как две държави в такава жестока, ужасна и кървава война не могат да се договорят как да я приключат", каза държавният секретар

Украйна получи 1000 тела на украински воини, предаде 35 останки на загинали руснаци

Украйна получи 1000 тела на украински воини, предаде 35 останки на загинали руснаци

В края на януари Украйна получи от Русия тленните останки на още 1000 души, обявени като тела на загинали в бой украински войници в замяна на 38 тела на загинали руски войници

Преговорите между САЩ и Украйна започват в Женева на фона на ожесточени руски атаки

Преговорите между САЩ и Украйна започват в Женева на фона на ожесточени руски атаки

Срещата събира водещия преговарящ на Украйна Рустем Умеров и пратениците на Тръмп Стив Уиткоф и Джаред Къшнър, като се очакват тристранни преговори с участието на Русия в началото на март