„Огромните трагедии“ в разкъсаните от конфликти Сирия, Йемен и Ирак „се отминават с мълчание“, констатира с болка папа Франциск в традиционното си коледно послание към вярващите, събрали на площад „Свети Петър“ във Ватикана.
„Нека погледнем към Ирак, който все още се бори да се възстанови от продължителен конфликт. Нека се вслушаме във вика на децата от Йемен, където една огромна трагедия, пренебрегвана от всички, продължава безшумно в продължение на години, причинявайки смъртни случаи всеки ден. Нека си помислим за народа на Сирия, който повече от десетилетие преживя война, която доведе до много жертви и неописуем брой разселени лица”, изрече папата.
Той предупреди и срещу ново насилие в дълго тлеещия конфликт в Украйна, тъй като напрежението между Русия и Запада нараства заради бившата съветска страна.
„Да се предотвратят нови избухвания на продължителния конфликт“, призова духовният лидер на католическия свят.
Той настоя и за диалог на фона на „тенденцията към оттегляне“ по време на пандемията на коронавирус.
„В това време на пандемия способността ни за социални взаимоотношения е подложена на силно изпитание; има нарастваща тенденция към оттегляне“, каза той по време на коледното си послание към вярващите, събрани на площад „Свети Петър“.
„И на международно ниво съществува риск от избягване на диалог. Но само тези пътища могат да доведат до разрешаване на конфликти и до трайни ползи за всички“, каза папата, цитиран от БГНЕС.
Още от Свят
Украйна прогони окупаторите от острови в делтата на Днепър в Херсонска област
Украинските части успяха не само да изтласкат руснаците от част от островната зона, но и да затруднят действията им в района на Олешки
Натовски генерал: „Смъртта на Путин е първото необходимо условие за мир в Украйна“
Канадският генерал в оставка Кристофър Коутс отправи остри оценки за войната в Украйна. Той предупреди, че всяка териториална отстъпка би била само временно примирие и че руските амбиции могат да доведат до нов конфликт в бъдеще.
Протестиращи преди срещата на Г-7 подпалиха кола и изпочупиха прозорци на банка
Екологични активисти и феминисти се смесиха с противници на империализма, защитници на независимите медии, поддръжници на правата на палестинците и други активисти в парка край езерото в Женева, за да преминат на протестно шествие