5 Февруари, 2026

РСМ: Разговорите за откриване на македонски културен клуб в Благоевград ще продължат

РСМ: Разговорите за откриване на македонски културен клуб в Благоевград ще продължат

Димитър Ковачевски


Разговорите за откриването на Културен център на Северна Македония в Благоевград ще продължат след изборите в България, каза премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски в отговор на журналистически въпрос, свързан с думите му от края на април 2022 г., че до края на годината такъв културен център ще бъде открит.

Ковачевски информира, че Министерството на културата в Северна Македония е извършило цялата подготовка за това и докладът за откриването на културен център в Благоевград е внесен в Министерството на външните работи. По думите му министърът на външните работи на Северна Македония Буяр Османи е говорил и с българския си колега Николай Милков за откриването на такъв център, но очакванията са били, че в България ще може да бъде съставено правителство, преговорите с което ще могат да бъдат водени в по-дългосрочен план. Доколкото в България предстоят нови избори, разговорите ще продължат веднага след като те приключат и може да се преговаря дългосрочно.

„Тези въпроси се обсъждат. Когато открихме офис на МИА в София, това беше направено на основата на добрата воля на властите в София и Скопие. Имаме и Културен център в центъра на София, където се помещава и МИА. Това е начинът, по който две държави регулират отношенията си в сферата на информацията и обмена на културни ценности”, каза Ковачевски, който коментира темата след посещението си в Университета "Гоце Делчев" в Щип, предаде БТА.
Сподели:

Коментари (0)

Въпросът за сръбския език клати властта в Черна гора

Въпросът за сръбския език клати властта в Черна гора

ДНП настоява за конституционни промени, които да определят сръбския език като официален, както и за приемане на закон за гражданството, позволяващ двойно гражданство без право на глас за хората, които живеят в Сърбия, но са с произход от Черна гора.

Ванс: Тръмп ясно заяви на Путин, че няма право да атакува Украйна

Ванс: Тръмп ясно заяви на Путин, че няма право да атакува Украйна

"Ключовата разлика в подхода на Тръмп е готовността да разговаря с всеки, което е инструмент за прекратяване на конфликти“, отбеляза вицепрезидентът на САЩ

Мелания Тръмп: Преговаряме с екипа на Путин за връщането на още украински деца

Мелания Тръмп: Преговаряме с екипа на Путин за връщането на още украински деца

Още 7 деца са върнати през декември. Украйна обвинява Русия, че е отвлякла най-малко 19 000 украински деца и ги е откарала на своя територия или в окупираните от нея територии без съгласието на техните семейства или настойници