8 Декември, 2025

Румъния се готви за парламентарен вот в неделя

Румъния се готви за парламентарен вот в неделя


Румънците ще гласуват на парламентарни избори в неделя, на които се очаква Национално-либералната партия на премиера Лудовик Орбан да спечели въпреки критиките към справянето с коронавирусната пандемия, предаде АФП.

В регион, в който популисти и националисти напоследък затвърждават позициите си, Орбан, който ръководи от година правителство на малцинството, обещава да модернизира една от най-бедните страни в ЕС и „да продължи по проевропейския път“.

Скорошно проучване показа, че партията му ще получи 28% от вота срещу 23 на сто за социалдемократите – основната опозиционна сила.

Дясноцентристкият алианс „Спаси Румъния - ПЛУС“ е на трето място с 18%.

Избирателната активност се очаква да бъде ниска – около 40%, според експерти не само заради пандемията и трудностите, които тя създава за гласуването.

„Много румънци са демотивирани, защото вярват, че всички партии са еднакви“, коментира Лиляна Попеску, професор по политология, цитирана от БНР. 

Сподели:

Коментари (0)

Трафикант изхвърли 37 мигранти от лодка край гръцки остров, загина 12-годишно дете

Трафикант изхвърли 37 мигранти от лодка край гръцки остров, загина 12-годишно дете

Мъжът е изоставил лодката на близък плаж. Гръцките власти го издирват.

В Киев са удивени от думите на Тръмп, че Зеленски "не е прочел" мирния план

В Киев са удивени от думите на Тръмп, че Зеленски "не е прочел" мирния план

„Той чете всички документи, особено такива важни и значими, и съм абсолютно сигурен, че се е запознал с този план, прочел го е.“

От ВСУ за новината, че руски бомбардировач случайно е убил свои пилоти: Смърт на враговете!

От ВСУ за новината, че руски бомбардировач случайно е убил свои пилоти: Смърт на враговете!

Игнат коментира с ирония... Както разказа руският блогър Fighterbomber, тясно свързан със структурите на военно-въздушните сили на страната-окупатор, инцидентът се е случил вчера, 7 декември, в един от бомбардировъчните авиационни полкове