По-рано тази година Русия е предоставила сателитни данни, за да помогне на йеменските бунтовници хути да атакуват кораби в Червено море, съобщи „Уол стрийт джърнъл“.
Американският всекидневник - позовавайки се на „лице, запознато с въпроса“, и на двама анонимни европейски служители в областта на отбраната - съобщи, че данните са били предадени от ирански посредници и използвани за насочване на кораби с ракети и дронове.
Хутите, които контролират обширни части от Йемен, започнаха да атакуват търговските кораби в Червено море в знак на солидарност с палестинците във войната в Газа, предизвикана от нападението на Хамас срещу Израел на 7 октомври 2023 г.
Нападенията доведоха до драматичен спад на трафика през ключовия морски път.
В отговор Съединените щати и Великобритания разположиха военноморска коалиция в региона и бомбардираха цели на хутите в Йемен, предаде АФП.
При повече от 100 нападения на хути в продължение на близо година са убити четирима моряци и са потопени два кораба, а един кораб и неговият екипаж остават задържани след отвличането му през ноември миналата година.
Руският лидер Владимир Путин се стреми да даде отпор на политическата и икономическата изолация, наложена на страната му от Запада след нахлуването му в Украйна през 2022 г.
Докладът в списанието идва по повод срещата на върха на страните от БРИКС - дипломатическа групировка, която обединява девет държави, на които се пада почти половината от световното население, включително Китай, Индия и Иран.
Отделно от това тази седмица Москва беше изправена пред нови обвинения в ескалиране на конфликта в Украйна, като САЩ, Южна Корея, НАТО и Киев заявиха, че Северна Корея е изпратила войски в Русия. | БГНЕС


Коментари (0)