28 Март, 2026

Русия изтегля войски от Украйна и ги прехвърля в Курска област

Русия изтегля войски от Украйна и ги прехвърля в Курска област


"Москва продължава да изтегля сили от окупираните райони в украинския юг и да ги прехвърля в Курск", съобщи представителят на украинската армия Дмитрий Лихновий пред "Политико".

"Русия е преместила някои свои части, както от Запорожка област, така и от Херсонска област в южната част на Украйна", добави Лихновий.

Докато Украйна завземаше територии, руските командири първоначално омаловажаваха нападението, настоявайки, че военните контролират нещата. Седмица по-късно Украйна вече контролира поне 1000 кв. км от руската територия.

Нахлуването повиши моралния дух в Украйна и същевременно засили подкрепата от западните съюзници.

В Москва съюзник на Путин обвини руските военни, че не са били подготвени да предотвратят украинската атака, и добави, че руските гранични войски са получили информация за продължаващата украинска атака едва в последния момент, което им е оставило малко време за действие, съобщава БГНЕС


Сподели:

Коментари (0)

Иран: Ще има тежка цена за израелските престъпления

Иран: Ще има тежка цена за израелските престъпления

Удари по ключова инфраструктура в Иран предизвикаха остър отговор от Техеран. Данни сочат близо 2000 жертви, а хутите заплашват с намеса. Международни посредници се опитват да спрат конфликта, но напрежението расте.  

Иран твърди, че негови дипломати са убити при израелска атака в Ливан

Иран твърди, че негови дипломати са убити при израелска атака в Ливан

Според Техеран е атакувана дипломатическа резиденция, информацията не е потвърдена чрез независими източници

Г-7 с извънреден призив: „Спрете атаките срещу цивилни“ – нов сигнал за деескалация в Близкия изток

Г-7 с извънреден призив: „Спрете атаките срещу цивилни“ – нов сигнал за деескалация в Близкия изток

Лидерите от Г-7 настояват за незабавно прекратяване на атаките срещу цивилни на фона на войната между САЩ, Израел и Иран. Марко Рубио говори за край на операциите в следващите седмици и намеква за възможни преговори.