25 Декември, 2025

Русия осъди задочно говорителя на Мета на 6 години затвор

Русия осъди задочно говорителя на Мета на 6 години затвор

Анди Стоун, снимка: Meta


Руски военен съд осъди задочно Анди Стоун, говорител на американския гигант в областта на социалните мрежи Mета, на 6 години затвор по обвинение в "оправдаване на тероризма", предаде АФП.

Московският съд реши "да даде на Стоун присъда от 6 години лишаване от свобода, която да бъде изтърпяна в наказателна колония", заяви съдия Роман Кифоренко, цитиран от руската информационна агенция Интерфакс.

Адвокатът на Стоун, Валентия Филипенкова, заяви пред Интерфакс, че ще обжалва решението. Анди Стоун не пребивава в Русия.

Руските съдилища обвиняват Стоун, че през март 2022 г. е публикувал в профила си в X публикация, която "оправдава агресивни, враждебни и насилствени действия срещу военнослужещи от руските въоръжени сили", малко след началото на офанзивата в Украйна.

Във въпросната публикация, публикувана на 11 март 2022 г., се обяснява, че Mетa временно е решила да не счита съобщенията, призоваващи за "смърт на руските нашественици", за нарушение на правилата за използване.

През ноември 2023 г. Русия включва името на Анди Стоун, директор по комуникациите на Мета, в списъка си с издирвани лица.

През октомври 2022 г. Русия официално определя американската група, компания майка на Фейсбук, Уатсап и Инстаграм, като "терористична и екстремистка" организация, което открива възможност за сериозни съдебни процедури срещу нейните потребители в страната.

Фейсбук и Инстаграм също са блокирани в Русия от началото на офанзивата в Украйна и са недостъпни без виртуална частна мрежа (VPN), както и X и много медийни сайтове, критикуващи правителството.

Преди забраната милиони руснаци използваха приложенията на Мета, по-специално Инстаграм - мрежа, която остава много популярна сред младите хора в страната въпреки блокирането ѝ.

През април 2022 г. Русия поставя ръководителя на Мета Марк Зукърбърг в черния си списък на хората, на които е забранено да влизат в страната, припомня БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

САЩ ще разкрият още нови документа по делото Джефри Епстийн

САЩ ще разкрият още нови документа по делото Джефри Епстийн

Публикуването на всички документи, свързани със сексуалния насилник беше задължително по закон, приет почти единодушно от Конгреса миналия месец и подписан от президента Доналд Тръмп

За вярност към Родината Путин закичи с орден Мария Захарова

За вярност към Родината Путин закичи с орден Мария Захарова

На церемонията по връчването на държавни награди в Кремъл говорителят на руското МВнР благодари на родителите си за това, че са я възпитали любов към Русия

ВСУ атакуваха стратегически цели в Русия, удариха и ключов завод в Тулска област

ВСУ атакуваха стратегически цели в Русия, удариха и ключов завод в Тулска област

Предишната нощ украински дронове нанесоха поредица от удари по химическия завод "Ставролен" в град Будьоновск, разположен на 200 км от Ставропол, Русия