5 Август, 2026

Русия предаде на САЩ исканията си за гаранции за сигурност

Русия предаде на САЩ исканията си за гаранции за сигурност



Русия официално предаде на Съединените щати исканията си за гаранции за сигурност. Китай подкрепи руската позиция, съобщи след днешния разговор между Владимир Путин и Си Цзинпин помощникът на руския президент Юрий Ушаков, цитиран от БНР.

Путин е обсъдил с китайския си колега и създаването на независима от трети страни финансова структура, която да обслужва търговията между Русия и Китай.

Преговорите между Путин и Си се състояха чрез видеоконферентна връзка и продължиха около час и половина. В началото на срещата руският президент определи сътрудничеството между Москва и Пекин като важен фактор на стабилност в международните отношения:

"Заедно активно работим в Съвета за сигурност на ООН, в Шанхайската организация за сътрудничество, в БРИКС. Съдействаме за формирането на справедлив и основан на международното право световен ред."

Путин е информирал Си за разговора си на 7 декември с американския президент Джо Байдън и с поисканите от руската страна гаранции за сигурност, които изключват по-нататъшно разширяване на НАТО на изток и разполагане на нови оръжейни системи в граничещите с Русия държави.

От думите на Юрий Ушаков стана ясно, че Си Цзнпин е подкрепил позицията на Русия и че от Кремъл ще продължат да информират Пекин за преговорите по въпроса. Междувременно, руските искания бяха предадени в писмен вид на американската страна. 

Това стана на среща в Москва между руския заместник-министър на външните работи Сергей Рябков и американския помощник-държавен секретар по европейските въпроси Карен Донфрид. 

Следващите преговори между президента Путин и председателя Си са планирани в началото на февруари в Пекин, където ще бъдат открити Зимните олимпийски игри.
Сподели:
Сибиха: Севернокорейските ракетни системи в Русия са легитимни цели за украинската армия

Сибиха: Севернокорейските ракетни системи в Русия са легитимни цели за украинската армия

По-рано се появиха информации за разполагане на севернокорейско ракетно подразделение във Воронежка област в Русия

Пожар избухна в централния изследователски център на "Роскосмос" край Москва

Пожар избухна в централния изследователски център на "Роскосмос" край Москва

На място са пристигнали пожарни екипи, които са започнали да гасят огъня

Украйна започва евакуация на източния град Краматорск заради руските обстрели

Украйна започва евакуация на източния град Краматорск заради руските обстрели

"Ситуацията със сигурността се влошава, затова е неприемливо да оставяме деца под постоянната заплаха от руски атаки“

Коментари (0)