1 Юни, 2026

Русия привика молдовския посланик заради „дискриминация“ на наблюдатели в президентските избори

Русия привика молдовския посланик заради „дискриминация“ на наблюдатели в президентските избори

На 5 октомври Кремъл заяви, че президентските избори в Молдова не могат да се разглеждат като „демократични и честни“

Русия извика посланика на Молдова Лилиан Дари заради предполагаема дискриминация срещу руски наблюдатели по време на президентските избори в страната.

Според Министерството на външните работи руските наблюдатели са изпратени в Молдова в рамките на мисията на Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество (ОССЕ), предаде Анадолската агенция.

Преди първия тур на изборите и референдума за членство в ЕС на 20 октомври молдовските власти са отказали акредитация на петима руски наблюдатели без достатъчна обосновка, твърди руското министерство.

То посочи, че на 3 ноември преди втория тур на трима руски наблюдатели е отказано влизане на летище Кишинев, въпреки че са имали официална акредитация от Централната избирателна комисия на Молдова.

„Тези действия представляват сериозно нарушение на международните задължения на Кишинев и поставят под въпрос европейските демократични ценности молдовското ръководство твърди, че спазва“, се казва в изявлението.

Външното министерство допълва, че подобна протестна нота ще бъде изпратена на Молдова чрез Постоянното представителство на Русия към ОССЕ в австрийската столица Виена.

На 5 октомври Кремъл заяви, че президентските избори в Молдова не могат да се разглеждат като „демократични и честни“ поради „широко разпространени манипулации“.

Сподели:
През май Русия изстреля рекордните 8150 дрона срещу Украйна

През май Русия изстреля рекордните 8150 дрона срещу Украйна

Това е най-високият месечен брой от началото на руската офанзива в страната и надхвърля предишния рекорд, поставен един месец по-рано

Мадяр иска отстраняване на унгарския президент - ТИСА готви конституционни промени

Мадяр иска отстраняване на унгарския президент - ТИСА готви конституционни промени

Вчера изтече крайният срок, който Мадяр беше поставил на Шуйок да подаде доброволно оставка

Крайнодесни европейски политици се събраха в Белград, прозвучаха проруски и антимигрантски тези

Крайнодесни европейски политици се събраха в Белград, прозвучаха проруски и антимигрантски тези

Участниците отправиха обиди към роми, тъмнокожи и представители на ЛГБТ+ общността, отрекоха независимостта на Косово и изпратиха послания срещу ЕС, САЩ и НАТО

Коментари (0)