7 Декември, 2025

Русия ще засекрети данните за семействата на загиналите в Украйна военни

Русия ще засекрети данните за семействата на загиналите в Украйна военни

Министерството на отбраната на Русия иска правителството да прехвърли на военкомите пълномощията по издаване на удостоверения на семействата но военни загинали в Украйна, съобщава ВВС.

Тъй като с указ на президента Владимир Путин, военните участващи във войната срещу Украйна биват приравнявани по статут с ветерани от Втората световна война, семействата на загиналите ще имат право на надбавки, пенсии, заплащане на жилищен наем, карти за санаториум.

Данните за загиналите при "провеждане на спецоперации" руски военни са държавна тайна още от 2015 година, когато започна участието на Русия във войната в Сирия, но всички привилегии за членовете на семействата на загиналите досега се оформяха от цивилната администрация.

Според руското МО засекретяването е необходимо, за да бъде ограничен кръга на лицата, които имат достъп до членовете на семействата на военнослужещите, загинали на територията на Украйна, ДНР и ЛНР.

Припомняме, че руското МО отказа да съобщи както точния брой на загиналите при потъването на крайцера "Москва", така и имената на жертвите, като се позова на държавна тайна.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Турски влекач е изтеглил кораба от руския сенчест флот до акваторията на България

Турски влекач е изтеглил кораба от руския сенчест флот до акваторията на България

Трети ден танкерът "Кайрос" остава блокиран край Ахтопол.

Стачки в Гърция: Може да има затруднения с движението през границата

Стачки в Гърция: Може да има затруднения с движението през границата

На границата с Турция трафикът е интензивен на ГКПП "Капитан Андреево" и на ГКПП Лесово - на изход, за товарни автомобили.

САЩ искат Европа да поеме конвенционалните способности на НАТО - до 2027 г.

САЩ искат Европа да поеме конвенционалните способности на НАТО - до 2027 г.

Прехвърлянето на тази тежест от САЩ към европейските членове на НАТО би променило драстично начина, по който САЩ, основатели на Алианса работят с най-важните си военни партньори.