Руски ракети удариха енергийни съоръжения в Централна и Западна Украйна, което увеличава натиска върху енергийната система. Страната е изправена пред недостиг на противовъздушна отбрана въпреки предвидената военната помощ от САЩ.
Въздушният удар е извършен с ракети с голям обсег, включително крилати ракети, изстреляни от руски стратегически бомбардировачи, базирани в Арктическия кръг. Това е четвъртото широкомащабно въздушно нападение, насочено към енергийната система за последния месец.
Украинската държавна петролна и газова компания "Нафтогаз" обяви, че Русия е атакувала нейни съоръжения през изминалото денонощие, но няма пострадали хора и доставките за вътрешните клиенти не са засегнати. В традиционното си вечерно обръщение президентът Володимир Зеленски информира, че руснаците са атакували различни съоръжения, които са от решаващо значение за осигуряване на безопасни доставки за Европейския съюз:
"Основната цел беше енергийният сектор, различни съоръжения в промишлеността, както електроенергийни, така и газови транзитни съоръжения, по-специално тези газови съоръжения, които са от решаващо значение за осигуряване на безопасни доставки за Европейския съюз".
Агенция Ройтерс припомня, че Русия все още доставя газ за ЕС през Украйна по силата на споразумение с "Газпром", чийто срок изтича през декември.
Украинският президент, който води кампания за осигуряване на доставки на отбранителни оръжейни системи от международните си партньори, не посочи кои са били конкретните обекти, нито дали ракетите са ги поразили. Зеленски повтори призива си да бъдат предоставени на Украйна отбранителни противоракетни системи.
"Траекториите на ракетите и характерът на ударите от руските терористи са такива, че да затруднят максимално работата на нашата система за противовъздушна отбрана. В момента всяка свалена ракета е изключителен резултат. Затова благодаря на партньорите, които доставят муниции за противоракетната ни отбрана. Всеки арсенал е животоспасяващ в буквален смисъл".
Още от Свят
Коза ностра днес! От кланетата до биткойните – как се промени мафията
Промените в методите и оперативните дейности на мафията не са променили позицията на босовете спрямо медиите, които те продължават да смятат за сериозен „фактор на смущение“
Силно земетресение в Нова Зеландия, властите издадоха предупреждение за цунами
Епицентърът му е бил на около 40 километра северно от Те Анау, който е основен изходен пункт за туристите, посещаващи района Фиордленд
„Плъх, притиснат в ъгъла“: експерт посочи три причини за руските атаки срещу Одеса
Военно-политическият анализатор от групата „Информационна съпротива“ Олександър Коваленко разказа пред УНИАН какво според него в крайна сметка цели Москва