17 Март, 2026

Руска агенция работи в подкрепа "Алтернатива за Германия"

Руска агенция работи в подкрепа "Алтернатива за Германия"


Руска пропагандна агенция работи за сплашване на германските гласоподаватели и стимулиране на крайнодясната партия "Алтернатива за Германия", съобщи медийна група, позовавайки се на изтекли документи от базираната в Москва фирма.

Агенция „Социален дизайн“ е разпространявала дезинформация, за да увеличи „страха от бъдещето“ на избирателите и активно да укрепи антиимиграционната партия „Алтернатива за Германия“.

Кампанията е била „контролирана директно от Кремъл“, се казва в доклада на вестник „Зюддойче цайтунг“, обществените радио- и телевизионни оператори NDR и WDR и други международни медии.

Според доклада руската агенция публикува мемове и карикатури „денонощно в социалните мрежи“, включително Facebook, Instagram, X и Telegram, „очевидно в тясна координация с президентската администрация“.

От „Зюддойче цайтунг“ заявиха, че техните журналисти и медийни партньори са „оценили вътрешни презентации, таблици, списъци, графики и протоколи, които са изтекли от анонимен източник“, който твърди, че АСД е била хакната.

В един от документите на агенцията от края на 2022 г. се изброяват няколко вътрешни „предложения за ключови показатели за ефективност“ на кампанията, посочва вестникът.

Сред посочените цели уж е АзГ да постигне 20 % в националните проучвания на намеренията за гласуване според надежден социологически институт, чиито резултати се публикуват в цяла Европа.

Друга насока е да се разпространи твърдението, че германската подкрепа за Украйна е виновна за „най-дълбоката икономическа и социална криза в най-новата история“.

Базираният в Мюнхен вестник цитира ръководителя на вътрешното разузнаване на Германия Томас Халденванг, според когото организацията му работи усилено, за да „идентифицира деструктивните актьори и да им попречи да дестабилизират нашата демокрация“.

Според вестника неназованият източник е обяснил мотивацията си за изтичането на информация, като е написал, че „Кремъл иска да навреди на Германия и това зло трябва да бъде спряно“, пише БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Планове за пролетта: ще тръгне ли руската армия към Европа?

Планове за пролетта: ще тръгне ли руската армия към Европа?

На границите с НАТО Русия постепенно разширява бригадите до дивизии, формира нови военни съединения, развива военната инфраструктура в Калининградска област

Американски генерал забравил секретни книжа във влак - на път от Украйна за Полша

Американски генерал забравил секретни книжа във влак - на път от Украйна за Полша

Предната вечер е присъствал на официална вечеря, където е прекалил с алкохола - вследствие на това е паднал и си е ударил главата, получил е сътресение на мозъка

Ген. Дан Кейн: Ракети ATACMS потопиха иранска подводница

Ген. Дан Кейн: Ракети ATACMS потопиха иранска подводница

Подводницата вероятно е атакувана докато е била в пристанище - тази версия се потвърждава от сателитни изображения