Руската армия е изоставила повече оръжия в Украйна при отстъплението, отколкото западните страни са доставили на Киев за цялото време на войната, съобщава The Wall Street Journal като се позовава на представители на министерството на отбраната на САЩ.
По данни на аналитичния проект Oryx, въоръжените сили на Украйна са пленили 460 руски танка (западните страни са и доставили 320), 92 самоходни оръдия, 448 бойни машини на пехотата (210 от Запада), 195 бойни бронирани машини (40 от Запада) и 44 ракетни системи (70 от Запада).
Според анализаторите на Oryx, само част от руското трофейно оръжие може да бъде използвано. Но WSJ пише, че в последните месеци украинската армия е успяла да плени и образци от най-съвременно руско оръжие като танковете Т-90 и бронетранспортьорите БТР-82.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Зеленски с данни от разузнаването: Руснаците са все по-недоволни от Путин преди изборите
Украинският президент предположи, че Украйна ще трябва да сключи споразумение с някой друг, а не с Путин
ЕС лидери подготвиха 5 точки за обсъждане на Г-7 с Тръмп по мира между Украйна и Русия
В момента може да се отвори прозорец с възможности за дипломация, тъй като Украйна е в силна позиция, докато Русия не може да победи Украйна военно и икономиката ѝ е в затруднение
След атаки към Израел, Тел Авив издаде заповед за евакуация на 29 села в Южен Ливан
„Два удара на подозрителни въздушни цели на израелска територия бяха идентифицирани близо до израелско-ливанската граница."