7 Декември, 2025

Руската опозиция в изгнание с голяма антивоенна и антикремълска демонстрация

Руската опозиция в изгнание с голяма антивоенна и антикремълска демонстрация

Висшите опозиционни фигури се надяват, че митингът в Берлин ще вдъхнови разпръснатите сили срещу Путин

Руската опозиция ще организира голяма антивоенна, антикремълска демонстрация в Белин този уикенд. Тя ще бъде жизненоважен тест за едно движение, което е принудено да живее в изгнание поради войната и репресиите и е измъчвано от вътрешни борби.

Тъй като не могат да излязат на улиците у дома, висшите опозиционни фигури се надяват, че митинга в германската столица ще освежи и вдъхнови разпръснатите сили, който се противопоставят на президента Владимир Путин. Демонстрацията ще се състои почти три години след инвазията на Русия в Украйна и последвалите масови репресии срещу инакомислието в страната.

Митингът е първият, организиран от трима от най-високо профилните опозиционни фигури – Юлия Навалная, Иля Яшин и Владимир Кара-Мурза – и идва в критичен момент за движението.

Смъртта на Алексей Навални при неясни обстоятелства в арктически затвор през февруари лиши активистите срещу Путин от техния очевиден лидер.

Освобождаването на Яшин и Кара-Мурза, които излежаваха дългогодишни присъди за критики срещу офанзивата в Украйна, в рамките на сделка за размяна на затворници шест месеца по-късно даде надежда за съживяване.

Но много поддръжници са разочаровани от това, че Путин изглежда утвърден във властта, тъй като засилва репресиите и интензифицира инвазията.

Критики има и от страна на украинците, които смятат, че руската опозиция е проявила двусмислие по отношение на инвазията и би могла да направи повече, за да окаже натиск върху руския президент.

Опозицията дори е обвинявана в ожесточени борби между съперничещи си фракции. 

Сподели:

Коментари (0)

"Сметище за хора" - тайната сделка между САЩ и Есватини за трансфер на престъпници

"Сметище за хора" - тайната сделка между САЩ и Есватини за трансфер на престъпници

Според правителството на Есватини затворниците не представляват никаква опасност, тъй като се намират в сигурни изолирани сектори. Въпреки това живеещите в съседство изпитват безпокойство.

Според Келог краят на войната е "наистина близо"

Според Келог краят на войната е "наистина близо"

Кийт Келог заяви по време на Форума за национална отбрана „Рейгън“, който се провежда в Калифорния, че опитите за намиране на изход от "конфликта" са в „последните си метри“, които по думите му са най-трудните.

Еврокомисарят Кубилюс: Европа трябва да има свой собствен мирен план за Украйна

Еврокомисарят Кубилюс: Европа трябва да има свой собствен мирен план за Украйна

„На всеки шест месеца получаваме нови планове и по някакъв начин усещам, че тук чакаме да научим какви планове ще дойдат от Вашингтон тази година. Планове трябва да идват и от Брюксел и Берлин.“