27 Юни, 2026

Руски части пресякоха Ефрат на път към турско-сирийската граница

Руски части пресякоха Ефрат на път към турско-сирийската граница

Руска военна полиция е преминала река Ефрат и се е насочила към зоната, където се провежда турската операция „Извор на мира“, съобщиха от Министерството на отбраната на Русия, предава ТАСС.

„В съответствие с постигнатото споразумение между президентите на Русия и Турция на 22 октомври в Сочи, днес в 12 часа колона на руската военна полиция пресече река Ефрат и се насочи към сирийско-турската граница“, заявиха от ведомството.

Както уточняват от военното министерство, руските части ще помогнат в обезпечаването на сигурността на населението и в поддържането на реда. Освен това те ще патрулират тези райони и ще съдействат за изтеглянето на кюрдските въоръжени отряди и тяхното въоръжение на 30 км от сирийско-турската граница.
На 22 октромври Путин и Ердоган се срещнаха в Сочи, където приеха меморандум за съвместни действия по разрешаването на ситуацията в Североизточна Сирия. Според документа, руската военна полиция и сирийската армия от обяд на 23 октомври влизат в районите, граничещи със зоната на турската операция в арабската република. На кюрдите се дават 150 часа, за да освободят напълно 30-километровата зона от турската граница, след което Русия и Турция ще провеждат съвместни патрули в района.

Сподели:
С приближаване на изборите: В Кремъл вече се страхуват и от сянката си

С приближаване на изборите: В Кремъл вече се страхуват и от сянката си

Ръководството и активистите на „Яблоко“, която е единствената партия против войната в Украйна, са обект на преследвания в различни региони - мероприятията на партията биват проваляни, образуват се наказателни и административни дела

Лавров май си е изгубил ума - прехвърли вината на САЩ, че няма споразумение за мир с Украйна

Лавров май си е изгубил ума - прехвърли вината на САЩ, че няма споразумение за мир с Украйна

Външният министър на Русия директно атакува изявление на Марко Рубио, според който в Аляска не са сключили споразумение, а само са обсъдили предложения как да бъде прекратен конфликта в Украйна

Израел изненадващо удари в Южен Ливан 

Израел изненадващо удари в Южен Ливан 

Това е първата подобна атака, откакто Вашингтон обяви рамково споразумение между Израел и Ливан

Коментари (0)