3 Май, 2026

Руски дисиденти призоваха ЕС да не признава Путин за президент след изборите през март

Руски дисиденти призоваха ЕС да не признава Путин за президент след изборите през март

"Изпратете послание, че Путин е престъпник" - това каза пред комисията по външни работи в Европейския парламент съпругата на арестувания руски опозиционер Владимир Кара-Мурза Евгения по време на дебат в памет на Алексей Навални. Същевременно други руски опозиционни лидери отново отправиха призив всички над 6 хиляди души, които антикорупционният фонд "Навални" е посочил като свързани с режима на руския диктатор, да бъдат вкарани в санкционния списък на ЕС.

"Едва 2000 души са в санкционния списък, а това е нищо", каза вицепрезидентът на фондацията "Свободна Русия" Владимир Милов. Той подчерта, че останалите формират гръбнака на режима и докато те остават неуязвими, Путин ще има сериозна опора за своя режим.

"Затова смятам, че е крайно време за действия. Имаме силни доказателства за всички тези хора до каква степен те са съучастници в това, което Путин прави. На тях трябва да им се изпрати ясен сигнал, че ще им бъде потърсена отговорност. Завещанието на Алексей Навални трябва да се уважава".

За по-решителни действия призова и съпругата на Владимир Кара-Мурза Евгения:

"Изпратете ясно послание до Кремъл, че Владимир Путин е престъпник, издирван от Международния наказателен съд, а не легитимен президент или международен партньор. Призовавам ви да действате по-отговорно към нарастващата криза със заложниците и политическите затворници не само в Русия, но и в Беларус, които са подложени на огромни страдания от режимите в тези страни.

Повечето изказали се призоваха Путин да не бъде признаван за президент след изборите през март..
Сподели:

Коментари (0)

Китай официално „отмени“ санкциите на САЩ срещу своите петролни гиганти

Китай официално „отмени“ санкциите на САЩ срещу своите петролни гиганти

Както пише Bloomberg, това е твърд ход, насочен към смекчаване на последиците от санкциите

Иран: Избират САЩ - дипломация или война

Иран: Избират САЩ - дипломация или война

Техеран продължава да настоява, че няма да води преговори под натиск, но оставя отворена врата за диалог при промяна в политиката на Вашингтон.

Politico: След „победата“ над Иран Тръмп мисли за нова война

Politico: След „победата“ над Иран Тръмп мисли за нова война

По думите му държавният секретар Марко Рубио работи по кубинския въпрос „на много високо ниво“.