Американската технологична фирма заяви, че е затворила две свързани с Русия мрежи от акаунти и една трета с „връзки към лица, свързани с френска армия“, заради нарушаване на политиката й срещу чужда или правителствена намеса.
Въпреки че информационната война не е нещо ново, от Фейсбук все пак са изненадани да видят две страни, които се бият директно в трети регион.
Франция, бившата колониална сила в големи части от Африка, разполага с хиляди войници в региона за борба с джихадистите. През последните години Русия също засили желанието си за влияние, като наблюдатели я обвиниха, че използва известна наемническа група, наречена "Вагнер", за да воюва в страни, включително Либия.
Една от мрежите, затворени от Фейсбук, беше свързана косвено със сенчестия руски бизнесмен Евгений Пригожин, обвинен от Запада в управлението на фабрики за тролове и „Вагнер” - твърдения, които той отрича.
„Това беше първият път, когато нашият екип откри две фалшиви кампании - от Франция и Русия - активно да се ангажират помежду си, включително като се сприятеляват, коментират и критикуват противниковата страна “, написаха в блога си Натаниел Глейхер и Дейвид Агранович от Фейсбук . Мрежите "използваха фалшиви акаунти като централна част от своите операции, за да заблудят хората кои са те и какво правят и това беше основата за нашите действия", казаха от Фейсбук.
В първата си реакция в сряда френската армия не потвърди никакво участие, но отбеляза, че такава дейност е станала широко разпространена. В Централноафриканската република „от много месеци наблюдаваме нарастването на дезинформационните действия, целящи дестабилизиране на страната, действия, които осъждаме“, каза министерството на отбраната пред Франс прес Министерството заяви, че не е изненадано от заключенията, публикувани от Фейсбук, но "на този етап не сме в състояние да определяме каквато и да е отговорност".
Френската армия обаче вече призна, че социалните мрежи са се превърнали в театри на конфликти.
"Истинската промяна се крие в системното използване на информационна война, която има голямо влияние в днешните конфликти", каза началник-щабът на сухопътните войски генерал Тиери Буркхард пред Франс прес през октомври. В интервю за списание, публикувано през ноември, президентът Еманюел Макрон обвини Русия и Турция, че се стремят да насърчават антифренските настроения в Африка, като финансират хора, които подбуждат недоволството срещу Франция в медиите.
Тогава говорителят на руското външно министерство Мария Захарова каза, че Москва "се стреми да се бори с подобни примери за дезинформация".
Русия не е коментирала последните констатации на Фейсбук.
Френската мрежа е насочена към Централноафриканската република и Мали и в по-малка степен към Нигер, Буркина Фасо, Алжир, Кот д'Ивоар и Чад, съобщи Фейсбук.
В нея са включени 84 акаунта във Фейсбук, шест сайта, девет групи и 14 акаунта в Instagram, които нарушават политиката срещу „координирано неавтентично поведение“.
С разрушаването на двете руски мрежи социалната мрежа премахна 274 акаунта във Фейсбук и 18 акаунта в Instagram, заедно с множество групи и сайтове.
През октомври ЕС наложи санкции срещу Пригожин заради предполагаемата дейност на „Вагнер” в Северна Африка, въпреки че той отрече да знае за групата и заведе дело с молба да бъде премахнат от санкционния списък. Той беше санкциониран и от Вашингтон, който го обвини в намеса в президентските избори през 2016 г., по-специално чрез своята фабрика за тролове.
Пригожин отрече да е замесен и през март поиска 50 милиарда долара компенсация от САЩ.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства