6 Декември, 2025

Руски космонавти в МКС се появиха в жълто-сини екипи

Руски космонавти в МКС се появиха в жълто-сини екипи

Трима руски космонавти пристигнаха в петък вечерта на Международната космическа станция в жълти гащеризони със сини ленти като цвета на украинското знаме, съобщи BBCNews.

Много коментатори разтълкуваха облеклото им като намек за отношението на космонавтите към актуалните събития. 

Олег Артемиев, Данис Матвеев и Сергей Косаков от "Роскосмос" са първите руснаци, които пристигат в МКС, откакто започна войната в Украйна.

По време на видеовръзката със Земята Артемев бе попитан защо екипите им са жълти, а не сиви, каквито са на останалия екипаж в МКС.

"Всеки екипаж сам избира костюмите си, за да не са еднакви. Дойде нашият ред. И се оказа, че има много изостанал жълт плат. Трябваше да го използваме. Затова сме в такива екипи", отговори Артемиев на фона на дружния смях на останалите. 

Космическата агенция Роскосмос излезе с нарочно изявление, с което отхвърли твърденията, че руските космонавти са изразявали "подкрепа за Украйна" с костюмите си в жълто със сини елементи.

"Понякога жълтото е просто жълто", казаха от Роскосмос в отговор на спекулациите, че руските космонавти са се обличали в цветовете на знамето на Украйна.

Стандартната униформа на руските космонавки е синя.

Сподели:

Коментари (0)

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Тръмп и Инфантино използваха възможността за самореклама и маркетинг. В статута на ФИФА пише, че организацията трябва да е аполитична. Но ръководството ѝ тълкува това правило доста свободно, когато става въпрос за пари.

 Конгресът на ВМРО-ДПМНЕ преизбра Мицкоски за председател - нямаше други кандидати

Конгресът на ВМРО-ДПМНЕ преизбра Мицкоски за председател - нямаше други кандидати

Партийният лидер заяви, че „националната идентичност не е предмет на преговори, уважението към чуждите идентичности е ценност, но не за сметка на собствената“.

Кая Калас: САЩ остават най-големия съюзник на ЕС

Кая Калас: САЩ остават най-големия съюзник на ЕС

„Европа подценява силата си. По отношение на Русия, например, трябва да имаме повече доверие в себе си.“