21 Януари, 2026

Руски медии разказват как Кремъл действа срещу терористите

Руски медии разказват как Кремъл действа срещу терористите

Разбивай, стреляй, отцепвай е стратегията на федералните служби за сигурност

През годината в Русия са предотвратени 61 терористични престъпления, включително 41 атентата. Това заяви вчера пред Националния антитерористичен комитет и Федералния оперативен щаб председателят на комитета Александър Бортников, директор на Федералната служба за сигурност, пише "Росийская газета".

"Силовите структури не допуснаха тази година терористични атентати в Русия", подчерта Бортников. Освен това по негови данни при операции на службите са обезвредени 49 бандити, 8 от които - престъпни босове. Задържани са 36 главатари на банди, 162 техни бойци и 591 помагачи. Иззети са близо 600 огнестрелни оръжия, над 100 000 патрона, повече от 3000 мини, гранати и други боеприпаси.

Ликвидирани са 50 нелегални работилници за производство и преработка на оръжия. Силите за сигурност и органите на реда са разбили 55 законспирирани клетки на международни терористични организации, не са допуснали в Русия да влязат 149 чужденци, замесени в екстремистка и терористична дейност. Прекратени са 184 акции с цел финансиране на тероризма.

"Руските силови структури са взели и допълнителни мерки, за да гарантират сигурността на най-важните енергийни и транспортни обекти в страната, включително на Кримския енергиен мост и на транспортния коридор през Керченския проток", посочи Бортников, цитиран в московския официоз.

Реформата, предвиждаща наказателните лагери в Русия да се изместят извън градовете, няма нищо да промени, ако в затворите останат старите порядки от времето на съветската система ГУЛАГ. Така смятат експерти, потърсени за коментар от "Независимая газета".

Правозащитниците засега не подкрепят идеята. Според аналитици в днешните условия тя е вредна. Поне защото далеч от очите на обществени дейци и адвокати служителите в силовите ведомства ще могат по-лесно да скланят затворниците към "сътрудничество" - да пишат фалшиви самопризнания или да клеветят други хора. А надзирателите по-лесно ще ги изнудват за пари, продавайки "абонаменти за спокоен живот", добавя "Независимая газета".

Група депутати от Държавната дума начело с ръководството на комисията по сигурността внесе за разглеждане законопроект, целящ да прикрие личните, включително имуществени данни на съдиите, силовите шефове и бойци, служителите от контролните органи и техни близки, дори да не са застрашени животът и здравето им, информира "Комерсант".

(източник: novini.bg)

Сподели:

Коментари (0)

Норвегия отказа да влезе в „Съвета за мира“ на Тръмп

Норвегия отказа да влезе в „Съвета за мира“ на Тръмп

Членове на Съвета ще бъдат дипломатически представители от различни страни. Бившият български министър на отбраната и външните работи и бивш пратеник на ООН за Близкия изток Николай Младенов беше избран за върховен представител за ивицата Газа.

Марк Карни в Давос: Изправени сме пред "брутална реалност"...

Марк Карни в Давос: Изправени сме пред "брутална реалност"...

Живеем в ера на съперничество между велики сили. Редът, основан на правила, избледнява. Силните правят каквото могат, а слабите страдат, както трябва, изтъква канадският премиер

Руският външен министър посети Куба, която е под натиск от Тръмп

Руският външен министър посети Куба, която е под натиск от Тръмп

Този месец Тръмп предупреди Хавана да „сключи сделка“, чието естество той не разкри, или да плати цена, подобна на тази на Венецуела, чийто лидер Николас Мадуро беше свален от американските сили при бомбардировка на 3 януари