5 Април, 2026

Руски правозащитник: Вътрешен „удар“ заплашва Путин след заповедта за арест на съда в Хага

Руски правозащитник: Вътрешен „удар“ заплашва Путин след заповедта за арест на съда в Хага

След като Международният наказателен съд в Хага (МНС) реши да издаде заповед за ареста на Владимир Путин, обкръжението на руския лидер може да иска сериозно да се дистанцира от него.

Хората от обкръжението на президента на Руската федерация започват да го възприемат като човек, който е заплашен от лош край, казва руският адвокат и правозащитник Марк Фейгин в коментар на "Обозревател", цитиран от УНИАН.

„...Обкръжението на Путин започва да го възприема като човек, който може да свърши зле. И това може да ги принуди да се дистанцират максимално далече от президента Путин и от всичко, което е свързано с него...“, смята експертът.

На 17 март беше съобщено, че МНС е издал заповед за арест на Владимир Путин, както и на Мария Лвова-Белова, комисар по правата на децата в Русия. Според международния съд има основание да се смята, че руският лидер е лично отговорен за депортирането на украински деца.

Говорителят на Путин Дмитрий Песков твърди, че издаването на заповед е неприемливо решение. По-късно президентът на Украйна Володимир Зеленски коментира решението на МНС като го нарече историческо.

Президентът на САЩ Джо Байдън също коментира издаването на заповедта на Путин. Според него това е оправдана стъпка, тъй като руският президент "очевидно е извършил военни престъпления".

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски и Ердоган чертаят нови ходове за мир, докато Русия удря отново в Украйна

Зеленски и Ердоган чертаят нови ходове за мир, докато Русия удря отново в Украйна

По време на разговорите са били обсъдени двустранните отношения между Турция и Украйна, за значението и сигурността на Черно море

Австралийски генерал: Путин има няколко цели за 2026, но една е ключова

Австралийски генерал: Путин има няколко цели за 2026, но една е ключова

Според военните, началото на пролетната офанзива тази година се е оказала неуспешна за руските нашественици

Сръбски министър, много близък до Вучич, отправи смъртни заплахи към студенти

Сръбски министър, много близък до Вучич, отправи смъртни заплахи към студенти

Борис Братина, министър на информацията, е известен със своите антиевропейски и проруски позиции, който фаворизира времето на диктатора Йосиф Броз Тито