Грабежи, разстрели, сплашване в окупираните от руснаците райони
Въпреки постигнатото споразумение за евакуация на цивилно население, руските военни попречиха да бъдат изведени мирни жители на Гостомел, Буча и Бородянка, съобщи началникът на полицията в Киевска област Андрий Небитов.
„Успяхме да спасим няколко хиляди души, стотици деца и жени от окупираните Ворзел и Ирпен. За съжаление, по причини, които не зависят от нас, евакуацията от Буча, Гостомел и Бородянка не беше осъществена. Окупаторите спряха автобусите." – посочва Небитов.
По думите му, част от жителите на Буча, рискувайки живота си, все пак са стигнали до Ирпен и по-късно са отпътували с колоната от жители на града.
Напусналите блокадата хора разказват за грабежи, разстрели, сплашване и мародерства в окупираните от руснаците райони.
Още от Свят
Foreign Policy: Путин ще продължи ескалацията, докато войната не се превърне в заплаха за собствената му власт
Експертите отбелязват, че ударите по нефтопреработвателните заводи пряко засягат приходите, чрез които Кремъл поддържа лоялността на най-близкото обкръжение на Путин
Цените на петрола се понижиха рязко
„Днешното движение се дължи на подновените надежди за нова рамка за деескалация между Иран и страните от Съвета за сътрудничество в Персийския залив“, заяви Ребека Бабин,
Newsweek: Украйна става все по-ценен съюзник на САЩ, изпълнява роля, която Тръмп очакваше от ЕС
Според авторите украинското разузнаване е намерило възможност да „помогне на САЩ и техните партньори на фона на продължаващата война с Иран“