23 Февруари, 2026

Руският парламент се готви да отмени съветски акт, осъждащ пакта "Молотов-Рибентроп"

Руският парламент се готви да отмени съветски акт, осъждащ пакта "Молотов-Рибентроп"

Вячеслав Молотов и Йоахим фон Рибентроп

Пактът много пъти е оправдаван от президента Владимир Путин, който смята, че той е висше постижение на съветската дипломация

Председателят на руската Държавна дума Вячеслав Володин съобщи, че е получил подписка от депутати за отмяна на документ от 1989 година осъждащ пакта "Молотов-Рибентроп".

В Думата е внесен законопроект, признаващ за недействително постановление на Сесията на народните депутати на СССР от 24 декември 1989 година осъждащ секретния протокол между СССР и Германия преди началото на Втората световна война, съобщава РИА "Новости".

 Според вносителите, постановлението не съответства на държавните интереси на Русия и дава почва за обвинения, че СССР е участвал в разпалването на ВСВ.

Припомняме, че пакта "Молотов-Рибентроп" е подписан на 23 август 1939 година, а в секретния допълнителен протокол страните си поделят Източна Европа на сфери на влияние.

В него Латвия, Естония, Финландия, източните области на Полша и Бесарабия са включени в сферата на интереси на СССР, а западната част на Полша - на Германия.

Няколко дни по-късно започва ВСВ, съветските войски окупират източна Полша, нахлуват във Финландия и анексират Балтийските страни.

Пактът много пъти е оправдаван от президента Владимир Путин, който смята, че той е висше постижение на съветската дипломация.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Беларус под заплаха? Лукашенко видя „брониран юмрук“ на прага на страната

Беларус под заплаха? Лукашенко видя „брониран юмрук“ на прага на страната

Президентът на Беларус обвини „наследници на нацистите“ в подготовка за атака на Изток и призова за силна армия и национално единство

Зрелищен арест в Лондон: След принц Андрю и Питър Манделсън в капана на аферата „Епстийн“

Зрелищен арест в Лондон: След принц Андрю и Питър Манделсън в капана на аферата „Епстийн“

Миналата година Стармър бе принуден да отстрани Манделсън от поста специален пратеник във Вашингтон заради разкрития за мащаба на приятелството му със скандалния милиардер

Посланикът на ЕС: Албания е на критичен етап по пътя към членство в съюза

Посланикът на ЕС: Албания е на критичен етап по пътя към членство в съюза

Според Силвио Гонзато атаките срещу съдебната система не бива да продължават