16 Декември, 2025

Руският писател Сергей Лебедев: Нациите, които живеят в Руската федерация, не са свободни

Руският писател Сергей Лебедев: Нациите, които живеят в Руската федерация, не са свободни

Снимка: Facebook

Многократно награждаваният на Запад руски писател Сергей Лебедев автор на книгите „Предел на забравата“ и „Дебютант“, които представя пред българската публика.

„Изминалата година ни показа едно чудо и това е, че Европа се обедини по такъв начин, какъвто руското ръководство не очакваше. Това чудо трябва да продължи през следващата година“, каза пред БНР Сергей Лебедев.

Писателят е емигрант в Германия, но продължава да изследва руското минало и действителността днес. Той е виден критик на политиката на Кремъл.

„Важното е да се разбира, че тези народи и тези нации, които живеят в Руската федерация не са свободни. Някога те са били включени с насилие и по някакъв начин с насилие и сега се удържат“, добави писателят.

Първият му роман „Предел на забравата“ е в списъка за наградата „Национален бестселър“ през 2010 г. Книгата е преведена на повече от 15 езика.

„Когато пишеш един роман ти се иска той да бъде някакъв пример, да бъде някакъв начин, път, който да помогне на хората да преборят миналото, което ги преследва. Затова героят трябва да успее“, добави Сергей Лебедев.

Вторият роман, който писателят представя у нас - „Дебютант“, е шпионски и разказва за съветските тайни служби. За книгата писателят е вдъхновен от отравянето на двойния агент Сергей Скрипал и дъщеря му във Великобритания с препарат, който е създаден в Русия.

Сподели:

Коментари (0)

Знамена на „Ислямска държава“ са открити в колата на атентаторите от Бонди

Знамена на „Ислямска държава“ са открити в колата на атентаторите от Бонди

Превозното средство, намерено близо до плажа в Сидни, е регистрирано на името на единия от убийците.

Силни взривове в Одеса - дронове атакуват града

Силни взривове в Одеса - дронове атакуват града

Тревога е обявена в цяла Одеска област,  сирените са задействани в 03:29 часа.

Желязков ще участва в срещата на върха на държавите от Източния фланг на НАТО

Желязков ще участва в срещата на върха на държавите от Източния фланг на НАТО

Домакин е премиерът на Финландия Петери Орпо. Ще участват лидери от България, Швеция, Естония, Латвия, Полша, Румъния и Литва.