30 Юли, 2026

Руснаци отказват да воюват, изпращат ги насила на фронта в Украйна

Руснаци отказват да воюват, изпращат ги насила на фронта в Украйна

Насилие и натоварване на самолети под дулата на автомати

В Русия са започнали масово да изпращат на фронта мобилизираните, които отказват да воюват, пише изданието "Верстка". Към тези, които се съпротивяват, се прилага насилие - побои, връзване и натоварване на самолети под дулата на автомати, за да стигнат до фронта. 

Сред принудително изпратените в района на бойните действия има дезертьори, на които по съдебен път е наложена забрана да напускат местожителството си, както и ранени, отказали да се върнат на война след отпуската си.

"Верстка" се позовава на разкази на мобилизираните и на техни роднини, конкретно е цитиран Владимир Муронов, взел решението да не се връща на фронта след отпуската си през лятото на 2023 година. По неговите думи, той бил готов да понесе съдебното наказание за своето решение. Но бил задържан, след което бил отведен във военно градче близо до Екатеринбург, където пребивавал заедно с други военни, отказали да отидат на фронта. 

Владимир разказвал на близките си, че помещенията били недостатъчно за всички задържани - имало хора, които спяли на пода или по первазите на прозорците. А всяка седмица докарвали нови и нови.

Мобилизираните са били задържани при неприемливи условия. При това никой не е бил арестуван официално. Сестрата на един от дезертьорите казва, че командването им предлагало да се върнат на фронта при отмяна на наказанието им, или пък да чакат решението на съда, предаде DW.

За аналогични действия пред "Верстка" са разказали приятелите и роднините на мобилизирани от Красноярск, Москва и Подмосковието. По техните думи, отказалите да воюват били изпращани на фронта в Харковска област.
Сподели:
Литва разкри подземен тунел, преминаващ от Беларус през общата им граница

Литва разкри подземен тунел, преминаващ от Беларус през общата им граница

Това е вторият подобен тунел, открит от литовските граничари през последните дни

Защо Wildberries се превърна в новата военна цел на Украйна?

Защо Wildberries се превърна в новата военна цел на Украйна?

Според Business Insider част от търговците във Wildberries предлагат и тактическо оборудване, стоки с двойна употреба и компоненти за безпилотни летателни апарати

Украйна удари 4 танкера от руския сенчент флот и база за военоморски дронове в Крим

Украйна удари 4 танкера от руския сенчент флот и база за военоморски дронове в Крим

Безпилотни системи нанесоха удари по четири кораба на руския скрит флот и база за военноморски дронове в Крим

Коментари (0)