Здравословното състояние на президента на Грузия Михаил Саакашвили, който продължава повече от месец гладната си стачка в затвора в Рустави, се е влошило значително. Политикът започнал да има пропуски в паметта, губи логическата връзка и не може да напише писмо, разказа в ефира на руския телевизионен канал "Дожд" Ия Баратели – редактор на информационна агенция News Georgia.
Баратели предполага, че за грузинските власти е неизгодно да държат Саакашвили в затвора, тъй като това може да се превърне за тях в „сериозен фактор за дестабилизация”. Пребиваването на бившия държавен глава в институция за изтърпяване на наказание е „изключително голям стимул за опозицията” да продължи протестните си акции, каза тя.
По-рано лекарски консилиум препоръча Саакашвили да бъде прехвърлен в болница. Адвокатите на политика подкрепиха тяхното становище. Омбудсманът на Грузия Нино Ломджария заяви в края на октомври, че затворническата болница, в която могат да откарат Саакашвили, не може да му осигури безопасно и адекватно лечение.
Бившият президент на Грузия се върна от Украйна в навечерието на местните избори в началото на октомври, за да мобилизира своите привърженици. Той бе арестуван, след което обяви гладна стачка. Негови привърженици организираха няколко протестни акции, като най голямата, в която участваха десетки хиляди души, се проведе на 14 октомври с искане за освобождаването на Михаил Саакашвили, припомня БГНЕС.
Още от Свят
Заради украинските атаки в Кремъл заговориха за отлагане на изборите
За такова решение лобира Виктор Золотов, шеф на руската Национална гвардия, приятел и бивш бодигард на Путин
Съществуващата ваксина срещу ебола не спира смъртоносното огнище на болестта в Конго
Кризата е причинена от много рядък щам на вируса – Бундибугьо
Окупираният Севастопол остана без електричество след украински удари с дронове
Марионетният губернатор нареди през тази седмица съкратено работно време на градския транспорт и заведенията, както и намаляване на уличното осветление