Сергей Иванов, бивш ръководител на администрацията на президента Владимир Путин и настоящ член на Съвета за сигурност към президента заяви, че договорът подписан през 1939 година между СССР и Германия, известен като пакта "Молотов-Рибентроп" е "достижение на съветската дипломация, с което трябва да се гордеем".
РБК цитира думите на Иванов, който освен това е и председател на попечителския фонд на Руското военно-историческо дружество изнесъл доклад на конференцията "Стратегията на СССР за предотвратяването на Втората световна война в Европа и Азия".
По думите му, "включването" през 1940 година на Естония, Литва и Латвия в състава на СССР не може да се нарича окупация, тъй като "гражданите на тези страни ставали граждани на СССР".
Припомняме, че Пактът "Молотов-Рибенторп" е подписан на 23 август 1939 година. Съгласно договора Германия нахлува в Полша, на 1 септември, а на 17 септември там влизат съветските войски, а СССР окупира Западна Белорусия и Западна Украйна.
През 1940 година към СССР са "присъединени$ страните от Прибалтика, Бесарабия и Северна Буковина (Румъния), а също така части от финландската територия.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца