5 Февруари, 2026

Сърбия е поискала официално от САЩ да купи 20 бомбардировача

Сърбия е поискала официално от САЩ да купи 20 бомбардировача

Александър Вучич

Вашингтон не е отговорил на искането на Белград, а в случай на отказ е възможно Сърбия да се насочи към руски щурмови самолети Су-25

"Сърбия желае да подсили армията си и да купи още бойни самолети", заяви днес сръбският президент Александър Вучич.

По думите на президента са предприети "определени инициативи" за покупката на определен брой изтребители-бомбардировачи. Той обвини САЩ и други западни страни, че въоръжават съседни на Сърбия държави от НАТО, а така също и бившата сръбска провинция Косово, предаде Асошиейтед прес.

"Американците, турците и германците се грижат за любимото си дете", заяви Вучич, визирайки Косово. По думите му САЩ наскоро са доставили бронирани машини на силите за сигурност на Косово.

По време на посещение на сръбската армейска танкова бригада, Вучич заяви, че страната му не може да се съревновава с "даренията на НАТО" на съседките й, когато става дума за оръжие, и "следователно трябва да се справяме сами", пише БТА.

Вучич не конкретизира какви бойни самолети планира да купи Сърбия, но според проправителствени издания правителството е поискало официално от САЩ да купи 20 бомбардировача. Към момента Вашингтон не е отговорил на искането на Белград, а в случай на отказ е възможно Сърбия да се насочи към руски щурмови самолети Су-25, посочват още медиите.

Сърбия, която твърди, че спазва военен неутралитет, се сдоби наскоро със система за ПВО от Русия. Москва й достави също изтребители, бойни хеликоптери и бронирана техника. Друг съюзник на Сърбия - Китай, я снабди с безпилотни самолети, напомня агенцията.

Въоръжаването на Сърбия от Русия и Китай се наблюдава с безпокойство на запад и от съседите на страната.

Сподели:

Коментари (0)

Прокуратурата поиска 20 години зад решетките за отстранения кмет на Истанбул - Имамоглу

Прокуратурата поиска 20 години зад решетките за отстранения кмет на Истанбул - Имамоглу

От Народнорепубликанска партия обвиняват правителството на Турция в опит за отстраняване на Имамоглу от президентската надпревара. Президентските избори в страната трябва да бъдат проведени през 2028 г.

Рубио: Ново споразумение за ядрените оръжия с Русия трябва да обхваща и Китай

Рубио: Ново споразумение за ядрените оръжия с Русия трябва да обхваща и Китай

Държавният секретар на Съединените щати каза това часове преди изтичането на историческия договор Нов СТАРТ между Съединените щати и Русия

Мъжът, опитал се да убие Доналд Тръмп, получи доживотна присъда

Мъжът, опитал се да убие Доналд Тръмп, получи доживотна присъда

Райън Раут беше признат за виновен по 5 обвинения през септември, след като направи неуспешен опит сам да се защитава в съда. Съдия Канън постанови доживотен затвор, както и допълнителни дълги присъди по останалите обвинения.