22 Февруари, 2026

САЩ дават на Молдова 135 млн. долара за енергийна сигурност и срещу руската пропаганда

САЩ дават на Молдова 135 млн. долара за енергийна сигурност и срещу руската пропаганда

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън обеща 135 милиона долара помощ на Молдова за енергийна сигурност и за противодействие на руското влияние.

Той направи кратко посещение в Кишинев, столицата на Молдова, където разговаря с президента на страната Мая Санду.

"Щастлив съм да обявя, че ще отпуснем 85 милиона долара в подкрепа на енергийната инфраструктура на Молдова, например за съхранението на батерии. Както и за линиите за високо напрежение. Това ще укрепи вашата енергийна устойчивост. Газовият коридор от Гърция до Молдова ще ви помогне да се откажете от руската енергия", заяви Блинкън.

САЩ са предоставили на Молдова 774 милиона долара финансова помощ от началото на войната в Украйна през февруари 2022 г.

Молдова с население от 2.5 милиона души е изцяло зависима от Русия за своите доставки на природен газ.

Тя беше изправена пред остра енергийна криза, след като Москва драстично намали доставките през зимата на 2022 г.

Сподели:

Коментари (0)

Сибига: Русия нанесе ракетен удар по американско предприятие

Сибига: Русия нанесе ракетен удар по американско предприятие

Той подчерта, че не става дума за военен обект, а за завод, който работи от 90-те години на миналия век и е една от първите големи инвестиции на САЩ в независимата икономика на Украйна

Стив Уиткоф: Ще срещнем Зеленски и Путин

Стив Уиткоф: Ще срещнем Зеленски и Путин

„Възможно е това да бъде тристранна среща с участието на президента (Тръмп – б.р.). Ще видим", каза той

Хили: Искам да бъда министърът, който ще разположи британски войски в Украйна

Хили: Искам да бъда министърът, който ще разположи британски войски в Украйна

Лондон вече е отделил над 250 млн. долара за подготовка на собствените си въоръжени сили за евентуално разполагане