26 Декември, 2025

САЩ готвят санкции срещу петролния сектор на Беларус

САЩ готвят санкции срещу петролния сектор на Беларус

Администрацията на американския президент Джо Байдън обмисля възможността за въвеждане на нови санкции срещу Беларус, които вероятно ще засегнат петролния сектор на републиката, както и износа на калиеви торове от страната.

Това се казва в статия, публикувана в "Уолстрийт Джърнал". Материалът съдържа коментар на един от американските служители.

"Няма да обявяваме конкретни мерки", каза той.

Според длъжностното лице Съединените щати, заедно със своите партньори и съюзници, ще продължат да преследват “беларуските власти, включително чрез налагане на санкции“.

Темата беше обсъдена по-рано този месец на среща между лидера на беларуската опозиция Светлана Тихановская и американски представители. Както Франак Вячорка, съветник на Тихановская, заяви пред вестника, представителите на Държавния департамент ясно са дали да се разбере, че възнамеряват да въведат нови ограничителни мерки срещу „калиевия и петролния сектор на Беларус“. Времева рамка не е посочена в публикацията.

Пресслужбата на Белия дом излезе с изявление след срещата на Тихановская с помощника на президента на САЩ по националната сигурност Джейк Съливан. В него се казва, че САЩ ще продължат да държат беларуските власти „отговорни за действията им“, включително чрез санкции.

Самата Тихановская, след срещата с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен в интервю за Си Ен Ен заяви, че е поискала от Вашингтон да затегне ограниченията срещу Минск и очаква в близко бъдеще да последват "решителни действия" от САЩ.

В Беларус на 9 август 2020 г. се проведоха президентски избори, на които според официалните данни на ЦИК е победил действащият държавен глава Александър Лукашенко, а Тихановская, която не призна резултатите от гласуването и напусна страната, зае второ място. По-късно по нейна инициатива бе създаден Координационен съвет на опозицията, който декларира целта си да осигури трансфер на власт. Дейността му бе обявена за незаконна от ръководството на републиката. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Удар в сърцето на Русия: Украински дронове парализираха гиганта на 'Газпром' в Оренбург и запалиха Темрюк

Удар в сърцето на Русия: Украински дронове парализираха гиганта на 'Газпром' в Оренбург и запалиха Темрюк

Спецчастите 'Алфа' поразиха стратегически обекти на 1500 км от границата, като спряха преработката на милиарди кубични метри газ и прекъснаха енергийната връзка с Казахстан

Зеленски: Чух се с Уиткоф и Къшнър, има добри идеи, които да допринесат за мира...

Зеленски: Чух се с Уиткоф и Къшнър, има добри идеи, които да допринесат за мира...

На връх Коледа украинският президент изрази известен оптимизъм, изтъквайки, че обсъдените детайли с американските преговарящи могат да бъдат полезни

Подарък за Путин и Си: Тръмп решен да влее бюджета на Пентагона в абсурден проект

Подарък за Путин и Си: Тръмп решен да влее бюджета на Пентагона в абсурден проект

Украинският военно-аналитичен портал Defense Express отбелязва, че Съединените щати ще възобновят строителството на кораби от клас, които отдавна са изведени от експлоатация по целия свят