Турция и Гърция спорят десетилетия наред по морските граници за търговска експлоатация в район между южното крайбрежие на Турция, няколко гръцки острова и разделения остров Кипър
Съединените щати не смятат, че така наречената "карта от Севиля", която очертава морските граници в Източното Средиземноморие, има правно значение, заяви американското посолство в Анкара, цитирано от в. "Сабах".
"Съединените щати не заемат позиции по споровете за морски граници на други държави", се посочва в изявление на посолството, публикувано в официалния му акаунт в Tуитър относно така наречената "карта от Севиля".
"По отношение на "правния статут" на картата от Севиля, Съединените щати не считат, че тя има правно значение. Разбираме, че Европейският съюз не счита картата от Севиля за правно обвързващ документ", гласи още позицията на посолството на САЩ.
Въпросната карта е изготвена от професор Хуан Луис Суарес де Виверо от Университета в Севиля в Южна Испания през 2004 година.
Според картата, границите, за които Гърция претендира в Беломорието и Средиземно море, са обявени за континентален шелф и изключителна икономическа зона от гръцко-кипърската администрация през 2004 година, като гръцкият континентален шелф започва от остров Кастелоризо и отива на юг до средата на Средиземно море, което не дава на Турция територия отвъд залива на Анталия.
Анкара последователно се противопоставя на усилията на Атина да обяви ИИЗ на базата на малки гръцки острови в близост до турските брегове, нарушавайки интересите на Турция.
Турция многократно призовава за преговори за разрешаване на споровете между двете съседки, припомня "Сабах".
Турция и Гърция спорят десетилетия наред по морските граници за търговска експлоатация в район между южното крайбрежие на Турция, няколко гръцки острова и разделения остров Кипър. Напрежението отново достигна своя връх, когато Турция изпрати военни кораби, за да търси енергийни източници в континенталния си шелф, заявявайки, че както Турция, така и Турската република Северен Кипър имат права върху природните ресурси в региона.
Днес трябва да се проведе петият кръг от преговори, съобщава БГНЕС.
Още от Свят
Калина Андролова: Всички се питаме дали Радев ще гласува ДА или НЕ за ограниченията срещу руския патриарх
"Ако се стигне до гласуване на пакет санкции, който включва и руския патриарх, искам да ви обърна внимание, че също толкова интересна ще бъде и реакцията на българския патриарх Даниил", пише тя
САЩ поразиха трети петролен танкер с ирански горива в Оманския залив
"Американски летателен апарат изстреля две ракети „Хелфайър“ по машинното отделение на кораба, след като екипажът многократно не се съобрази с нарежданията на американските сили“
Експерт: ВСУ отрязаха Крим!
„От военна гледна точка това е прелом в южната логистика на Русия“, смята Крамаров.