„Някои от основните предложения на Москва по гарантиране на сигурността в Европа са неприемливи”, обяви днес първият заместник-държавен секретар на САЩ Уенди Шърман по време на пресконференцията след края на заседанието на Съвета Русия – НАТО.
„Както каза по-рано генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, това беше един сериозен и откровен разговор. Заместник-министърът на външните работи на Русия Александър Грушко и заместник-министърът на отбраната Александър Фомин говориха много и споделиха предложенията и вижданията на Русия по въпросите на европейската сигурност и бъдещето на НАТО. САЩ и нашите съюзници в НАТО бяха единни в отговорите си, включително по някои от ключовите руски предложения, които просто са неприемливи”, каза тя.
Позицията на държавите от алианса е единна, че всяка страна може сама да избира своята външнополитическа ориентация, а суверенитетът и териториалната цялост са свещени и трябва да се уважават, както и че всяка страна е свободна сама да избира своите съюзници.
Държавите от НАТО са настояли Русия да предприеме стъпки към деескалация и да работи с дипломатически средства. По думите на Шърман, заседанието „приключи с трезв призив от страна на НАТО към Русия” за намаляване на напрежението, избиране на пътя на дипломацията и продължаване на диалога на взаимна основа.
„Готови сме да взаимодействаме с Русия, както и преди. Високият темп на двустранно и многостранно взаимодействие тази седмица показа, че Съединените щати, нашите съюзници и партньори не протакат. Русия е изправена пред труден избор: деескалация и дипломация или конфронтация и последици”, подчерта Шърман, която допълни, че САЩ и съюзниците им се надяват руската страна „да избере мир и сигурност”.
НАТО покани Руския да проучи възможността за взаимни стъпки за намаляване на рисковете, за прозрачност, подобряване на комуникациите и контрола върху въоръженията. Според представителя на САЩ, държавите от Северноатлантическия алианс са изразили своите позиции по отношение на темите, по които НАТО и Русия „могат да постигнат съвместен напредък“. „Това включва реципрочни стъпки за намаляване на рисковете, осигуряване на прозрачност, подобряване на комуникацията и контрола върху въоръженията”, отбеляза Шърман.
Съединените щати и нашите съюзници от НАТО потвърдиха нашия споделен ангажимент към дипломацията като най-надеждния път към трайна сигурност, както и нашата готовност да се ангажираме с Русия по въпросите на сигурността в конструктивен и реципрочен процес. И по време на днешната среща съюзниците от НАТО изразиха своите възгледи за областите, в които НАТО и Русия биха могли да работят заедно, за да постигнат напредък, засилвайки сигурността за всички нас и за света. Те включват реципрочни действия за смекчаване на рисковете и прозрачност, подобряване на ефективността на комуникацията и контрол над въоръженията”, каза първият заместник-държавен секретар Уенди Шърман.
По време на срещата в Брюксел държавите от НАТО отново предупредиха Русия, че ще последват сериозни мерки в случай на нахлуване в Украйна. Шърман уточни, че става въпрос за икономически мерки, които ще се отразят на руската икономика и на финансовата система.
САЩ няма да се съгласят на забрана НАТО да се разширява и да се върне в границите си от 1997 г., заяви още американският дипломат, цитирана от БГНЕС.
Срещата приключи с призив на НАТО към Русия за намаляване на напрежението, избиране на пътя на дипломацията и продължаване на диалога
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства