5 Февруари, 2026

САЩ обявиха извънредно положение заради маймунската шарка

САЩ обявиха извънредно положение заради маймунската шарка

Случаите на заразяване с вируса са надхвърлили 6600 в САЩ, според здравните власти.

Правителството на САЩ обяви епидемията от маймунска едра шарка за извънредна ситуация за общественото здраве след рязкото увеличаване на случаите.

Решението ще ускори разпределянето на ваксини, лечения и федерални ресурси за ограничаване на разпространението на вируса.

То идва по-малко от две седмици, след като Световната здравна организация (СЗО) обяви най-високата степен на извънредна ситуация след рязкото увеличаване на случаите в световен мащаб.

По данни на здравните служби в САЩ случаите са надхвърлили 6600.

Една четвърт от тези случаи са се появили в щата Ню Йорк, който миналата седмица обяви собствено извънредно положение във връзка с болестта.

Двата щата със следващия най-голям брой случаи - Калифорния и Илинойс - обявиха извънредно положение по-рано тази седмица.

По данни на американския Център за контрол и превенция на заболяванията (CDC) тази година в света са потвърдени над 26 000 случая.

Някои експерти в областта на общественото здраве изразиха опасения, че обявяването на извънредно положение може да доведе до допълнително стигматизиране на болните. Въпреки че всеки може да се зарази с маймунска едра шарка, епидемията е съсредоточена предимно сред мъжете, които са хомосексуални.

Но тя не е чисто полово предавана инфекция (ППИ) и може да се предаде и чрез близък контакт със заразен човек./БГНЕС, Би Би Си
Сподели:

Коментари (0)

Въпросът за сръбския език клати властта в Черна гора

Въпросът за сръбския език клати властта в Черна гора

ДНП настоява за конституционни промени, които да определят сръбския език като официален, както и за приемане на закон за гражданството, позволяващ двойно гражданство без право на глас за хората, които живеят в Сърбия, но са с произход от Черна гора.

Ванс: Тръмп ясно заяви на Путин, че няма право да атакува Украйна

Ванс: Тръмп ясно заяви на Путин, че няма право да атакува Украйна

"Ключовата разлика в подхода на Тръмп е готовността да разговаря с всеки, което е инструмент за прекратяване на конфликти“, отбеляза вицепрезидентът на САЩ

Мелания Тръмп: Преговаряме с екипа на Путин за връщането на още украински деца

Мелания Тръмп: Преговаряме с екипа на Путин за връщането на още украински деца

Още 7 деца са върнати през декември. Украйна обвинява Русия, че е отвлякла най-малко 19 000 украински деца и ги е откарала на своя територия или в окупираните от нея територии без съгласието на техните семейства или настойници