17 Август, 2026

САЩ осъждат забраната за влизане в Русия на висши европейски служители

САЩ осъждат забраната за влизане в Русия на висши европейски служители

„САЩ и техните съюзници и партньори търсят по-конструктивни отношения с Русия, но тя трябва да спазва своите международни задължения“, написа в Туитър държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен.

„Заедно с нашите партньори и съюзници ние се стремим към по-конструктивни отношения с Русия, но тя трябва да изпълнява своите международни задължения“, посочи ръководителят на американската дипломация.

Той отбеляза, че Вашингтон "се присъединява към лидерите на ЕС и осъжда" забраната за влизане в Русия на редица европейски служители.

Според Блинкен това решение на руските власти е „поредният опит за сплашване на критиците“.

По-рано руското МВнР публикува изявление, съдържащо списък на гражданите на държавите-членки на ЕС, на които е забранено влизането на територията на Русия. Този списък от осем души включва по-специално председателя на Европейския парламент Дейвид Сасоли, ръководителя на прокуратурата в Берлин Йорг Раупах, ръководителя на лабораторията за химическа, биологична, радиационна и ядрена безопасност на Шведския институт за тотална отбрана Оса Скот, зам-председателката на Еврокомисията Вера Юрова.

Това решение на Москва беше отговор на ограничителните мерки, наложени на 2 и 22 март от Съвета на ЕС срещу шестима руски граждани, припомня БГНЕС.

Сподели:
Аляска е пълна с критични суровини и редкоземни елементи - може ли Тръмп да осигури добива им?ги разработи?

Аляска е пълна с критични суровини и редкоземни елементи - може ли Тръмп да осигури добива им?ги разработи?

Много от селата и местностите в западната и в северната част на Аляска може да бъдат достигани целогодишно само с малки самолети или хеликоптери

Скандални разкрития на „Politico“ за "Росатом" поставят под въпрос унгарската  АЕЦ „Пакш две“

Скандални разкрития на „Politico“ за "Росатом" поставят под въпрос унгарската АЕЦ „Пакш две“

Изданието се позовават на автентични поверителни документи, свързани с изграждането на египетската атомна централа "Ел Дабаа", уличаващи руската компания в нарушаване на правилата за безопасност и сигурност, което поставя Петер Мадяр в сложна ситуация

Ураганът “Лала” потопи Хавай, остави 200 000 жители без ток

Ураганът “Лала” потопи Хавай, остави 200 000 жители без ток

Природната стихия засегна южните райони на острова с внезапни наводнения, определени от представители на местните власти като “невиждани досега”

Коментари (0)