7 Февруари, 2026

САЩ предупредиха, че Русия може да използва биологични оръжия в Украйна

САЩ предупредиха, че Русия може да използва биологични оръжия в Украйна

Съединените щати отхвърлиха твърденията на Русия че подкрепят програма за биологично оръжие в Украйна. Вашингтон заяви, че твърденията са знак, че самата Москва скоро може да използва такива оръжия, предаде АФП.

„Кремъл умишлено разпространява откровени лъжи, че Съединените щати и Украйна провеждат дейности с химически и биологични оръжия в Украйна“, каза говорителят на Държавния департамент Нед Прайс. „Русия измисля фалшиви предлози в опит да оправдае собствените си ужасяващи действия в Украйна", допълни Прайс.

Прессекретарят на Белия дом Джен Псаки каза, че твърденията са „нелепи“. САЩ и преди са виждали "китайски служители да повтарят тези теории на конспирацията“.

На 6 март Министерството на външните работи на Москва написа в профила си в Туитър, че руските сили са открили доказателства, че Киев заличава следите от военно-биологична програма в Украйна, за която се твърди, че е финансирана от Съединените щати.

Прайс каза, че „тази руска дезинформация е пълна глупост“ и добави, че Русия има „навика да обвинява Запада в престъпленията, които самата Русия извършва“./БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Рубио: Русия  разруши действащата система за контрол на ядрените оръжия

Рубио: Русия разруши действащата система за контрол на ядрените оръжия

Държавният секретар на САЩ добави, че Москва подкрепя непрозрачното и бързо нарастване на ядрения арсенал на Китай

Демократи и републиканци:  Тръмп е подъл, "маймунското" видео за Обама е расизъм

Демократи и републиканци: Тръмп е подъл, "маймунското" видео за Обама е расизъм

Докато демократите се нахвърляха върху публикацията, изглежда, че именно възмущението на някои членове на собствената републиканска партия на Тръмп предизвика промяната в позицията на Белия дом

Канада ще предаде на Украйна ракети AIM за укрепване на ПВО и противодействие на крилати ракети

Канада ще предаде на Украйна ракети AIM за укрепване на ПВО и противодействие на крилати ракети

Подчертани са значителните перспективи за промишлено сътрудничество между украинското и канадското правителство и компании