САЩ спират издаването на експортни разрешения и продажбата на каквито и да било стоки и технологии за отбранителната промишленост на Турция
В рамките на закона "За противодействие на противниците на Америка посредством санкции" САЩ въведоха санкции срещу Турция и директора на Управлението на отбранителната промишленост Исмаил Демир и още трима турски граждани - Фарук Йигит, Мустафа Алпер Дениз и Серхат Генчоглу.
И тримата заемат високи позиции в институциите, отговарящи за отбраната и въоръженията.
Агенция Reuters информира, че санкциите са въведени заради покупката на руски ракетни зенитни системи С-400.
"Независимо от нашите предупреждения, Турция продължи да покупките и изпитанията на системата С-400 от Русия. Ние няма да търпим мащабни сделки с военната промишленост на Русия", заяви държавният секретар Майк Помпео.
Освен забраната за влизане на територията на САЩ и блокирането на финансови активи, законът забранява издаването на експортни разрешения и продажбата на каквито и да било стоки и технологии за отбранителната промишленост на Турция. Забранява се отпускането на кредити на турското МО, както и САЩ ще лобира да не се отпускат такива кредити и от международните финансови институции.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Украйна потвърди: Заподорязаната за атентата в Монако е убита, задържан е служител на спецслужбите
Вторият задържан е бивш служител на правоохранителните органи
Рюте: НАТО не е хартиен тигър - създаваме мрежа от военни заводи
В началото на форума в Турция генералния секретар на Алианса обяви нова отбранителна инициатива, при която между съюзниците ще бъде създадена мрежа от военни заводи, които да обслужват колективната сигурност
Таяни: Италия престава да отговаря на нападките на Тръмп
"Имаме американски президент, който обича да провокира, особено в социалните мрежи"