6 Декември, 2025

Сенатори от САЩ предупреждават Русия, че ще влезе във война с НАТО, ако използва ядрено оръжие в Украйна

Сенатори от САЩ предупреждават Русия, че ще влезе във война с НАТО, ако използва ядрено оръжие в Украйна


Русия ще влезе "във война с НАТО", ако използва ядрено оръжие в Украйна, е  заявил американски сенатор, цитират от Sky News.

Републиканецът Линдзи Греъм e отправил предупреждението заедно със сенатора демократ Ричард Блументал на съвместна пресконференция.

Те внасят резолюция в Конгреса, е съобщил Греъм, в която се заявява, че ако Русия, Беларус или руски пълномощник взриви ядрено устройство в Украйна, за да спре контраофанзивата или да се опита да сломи волята на украинския народ, "такава атака трябва да се счита за атака срещу самото НАТО“.

"Такава детонация би облъчила голяма част от Европа, включително съюзниците на Америка в НАТО", е заявил той.

Греъм обвини Русия в "извършване на военни престъпления със стероиди".

"Сенатор Блументал и аз искаме да уведомим всички в този конгрес, че заплахата от използване на ядрено устройство от Русия е реална и най-добрият начин да я възпрем е да им дадем яснота какво ще се случи, ако направят това – те ще влязат във война с НАТО“.

Той също така е добавил, че взривяването на атомната електроцентрала (Запорожката АЕЦ) с цел създаване на хаос "може да се счита за атака срещу НАТО“ – ясна препратка към трайните страхове от инцидент в ядрения обект в Запорожие.
Сподели:

Коментари (0)

Драги Каров: Мицкоски работи за „Сръбски свят“, ментално е сърбоман

Драги Каров: Мицкоски работи за „Сръбски свят“, ментално е сърбоман

По думите му сърбите са „най-геноцидният народ на Балканите“ и то не само спрямо българите, но и спрямо Косово и Босна. 

САЩ одобриха оръжейни сделки с Дания, Италия и Южна Корея

САЩ одобриха оръжейни сделки с Дания, Италия и Южна Корея

Италия купува ракети въздух-земя с удължен обсег, Дания - интегрирана система за бойно командване.

Администрацията на Тръмп заговори за "цивилизационно заличаване" на Европа

Администрацията на Тръмп заговори за "цивилизационно заличаване" на Европа

Новата стратегия за сигурност на САЩ предлага ясно идеологическо съответствие между популисткото движение MAGA на президента на САЩ Доналд Тръмп и националистическите партии в Европа. Подчертава се, че е в интерес на Америка войната на Кремъл да спре, включително за да се възстанови „стратегическата стабилност“ с Русия.