30 Април, 2026

Шаламанов: С какво не е съгласен Радев, за да не иска да представи позицията ни за Украйна

Шаламанов: С какво не е съгласен Радев, за да не иска да представи позицията ни за Украйна

Велизар Шаламанов

„Румен Радев е поканен и има право да откаже. В нашата практика е имало случаи, в които премиер води делегацията, няма да е прецедент“, коментира пред бТВ бившият министър на отбраната Велизар Шаламанов отказа на държавния глава.

По думите му президентът е трябвало да каже с какво точно не е съгласен.

„Влизаме в хипотеза, в която Радев отказва да изпълнява конституционните си задължения и да защитава позицията на страната“, обясни той.

Шаламанов смята, че не може да няма явна позиция.

„Има явни решения, като например това за повишаване на капацитета на отбранителната индустрия, което е в интерес на България, както и за командването на координацията на военната помощ за Украйна“, коментира още доц. Шаламанов.

Според него може да има опасения у хората, след като не е явна позицията на Главчев.

„Може би е добре премиерът да публикува тази позиция, за да не се пораждат страхове и опасени у хората, защото и след отказа на Радев това е абсолютно в състояние да смути част от обществеността. Още повече че днес изтича поредния срок за стратегическия преглед на отбранителната политика и е хубаво да има един публичен документ, свързан със стратегическа комуникация на българските цели, българските намерения в сферата на отбраната и сигурността. Това са позиции, които ние ще защитаваме публично във Вашингтон в интерес на България, в интерес на нашия регион, който е все по-важен“, смята още той.   

  
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Това изявление той направи по време на среща с астронавтите от мисията „Артемида-2“ в Белия дом

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Ръководителят на Пентагона отхвърли въпросите за цената на войната с думите: „Въпросът, който бих задал на тази комисия, е каква е стойността на това да се гарантира, че Иран никога няма да се сдобие с ядрено оръжие?“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Президентът отбеляза, че още сега Украйна нанася удари по Русия на разстояние от 1500 км. Той подчерта, че в бъдеще този показател ще нараства.