2 Август, 2026

"Шаманът" от нападението над Капитолия е осъден на 41 месеца затвор

"Шаманът" от нападението над Капитолия е осъден на 41 месеца затвор
Джейкъб Чансли


Самопровъзгласилият се за "шаман", чиито голи гърди и рогат кожен шлем го превърнаха в емблема на нападението срещу Капитолия на 6 януари, беше осъден днес на 41 месеца затвор.

Джейкъб Чансли се призна за виновен за възпрепятстване на официалната процедура, след като участва в щурма на залата на Сената на САЩ и остави след себе си послание на бюрото на вицепрезидента Майк Пенс, в което се казваше: "Само въпрос на време е. Правосъдието идва."

Заедно със стотици други протестиращи той нахлу в сградата, за да попречи на законодателите да удостоверят победата на Байдън на президентските избори.

Бунтовникът от Капитолия на САЩ, наречен "шаманът QAnon", беше осъден за ролята си в смъртоносната атака на 6 януари, извършена от тълпа поддръжници на Тръмп. Окръжният съдия на САЩ Ройс Ламбърт осъди Чансли и на три години пробация, след като излезе на свобода.

Според Ройтерс, докато е бил в ареста, Чансли е бил диагностициран от служителите на затвора с преходна шизофрения, биполярно разстройство и депресия. Още през 2006 г. Военноморските сили на САЩ установяват, че Чансли страда от личностно разстройство, но въпреки това го обявяват за "годен за служба", съобщава адвокатът на защитата Албърт Уоткинс.

Четирима души загинаха по време на насилствения щурм на Капитолия в САЩ на 6 януари 2020 г., когато Конгресът трябваше да удостовери победата на демократа Джо Байдън над републиканеца Доналд Тръмп. Около 140 полицаи бяха ранени по време на сблъсъците с протестиращите, а четирима полицаи, които защитаваха Капитолия, по-късно се самоубиха. Тръмп беше оправдан от Сената по обвинение в подстрекаване към въстание, когато преди началото на щурма произнесе реч, в която заяви, че победата му е открадната, и призова поддръжниците си да се "борят неумолимо", припомня БГНЕС
Сподели:
Испания изпрати 3000 жандармеристи и полицаи в Сеута 

Испания изпрати 3000 жандармеристи и полицаи в Сеута 

В края на юли десетки хиляди нелегални имигранти успяха да стигнат до Сеута, плувайки и вървейки около вълнолома, отделящ града от Мароко.

Fortune: Войните в Украйна и Иран се сливат в мащабен конфликт, който въвлича и неутрални държави

Fortune: Войните в Украйна и Иран се сливат в мащабен конфликт, който въвлича и неутрални държави

Главният геополитически стратег на Alpine Macro Дан Аламариу смята, че атаката в Средиземно море може да се отрази върху цените на природния газ в Европа, транспортните тарифи и застрахователните разходи

Михайло Федоров: Ще спечелим войната за независимост благодарение на асиметрията и технологиите

Михайло Федоров: Ще спечелим войната за независимост благодарение на асиметрията и технологиите

"Разказах пред The New York Times как ще изглежда войната на бъдещето", споделя във Фейсбук бившият министър на отбраната на Украйна

Коментари (0)