19 Февруари, 2026

Шарл Мишел: ЕС не трябва да бъде "косвена жертва" на търговската война САЩ-Китай

Шарл Мишел: ЕС не трябва да бъде "косвена жертва" на търговската война САЩ-Китай

Шарл Мишел

Новоизбраният председател на Европейския съвет Шарл Мишел заяви, че "съществува риск от нова студена война" на фона на търговското напрежение между Съединените щати и Китай, добавяйки, че Европейският съюз не може да приеме да бъде "косвена жертва" в американско-китайската конфронтация.

"Не мисля, че нашата съдба е да се превърнем във второстепенни партньори в света. В областта на търговията ние трябва да разработим нашата стратегия в рамките на Световната търговска организация (СТО), за да постигнем истинско равенство на компетентността", отбеляза Мишел.

Той също така предупреди: "Съществува риск от нова студена война между САЩ и Китай. И Европа не може да се примири с това, че може да бъде косвена жертва на тази бъдеща студена война ". В тази връзка новият шеф на Европейския съвет подчерта, че ЕС се нуждае от" по-стратегически дискусии", включително по-високо ниво на сътрудничество с Китай.

Бившият белгийски премиер ще наследи Доналд Туск като председател на Европейския съвет на 1 декември.
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп удължи санкциите срещу Русия заради нахлуването в Украйна

Тръмп удължи санкциите срещу Русия заради нахлуването в Украйна

Важно е, че първият указ за санкции срещу Русия е издаден през 2014 година. Тогава указът на президента на САЩ Барак Обама № 13660, публикуван на 6 март 2014 година

От свитата на Путин:  За САЩ е изгодно да отменят санкциите срещу Русия

От свитата на Путин: За САЩ е изгодно да отменят санкциите срещу Русия

Кирил Дмитриев нарече „фалшива“ новината, че Москва уж предлага на Вашингтон някаква „сделка“ за 12 трилиона долара в замяна на вдигане на санкциите.

На колене пред паметника на Апостола - България почете 153-ата годишнина от неговото безсмъртие

На колене пред паметника на Апостола - България почете 153-ата годишнина от неговото безсмъртие

Имаше литийно шествие от храма „Света София-Премъдрост Божия” до паметника на Васил Левски